Barwny program dla dużych i małych: festiwal Fokus 2014 w Görlitz

Barwny program dla dużych i małych: festiwal Fokus 2014 w Görlitz
fot. UM Zgorzelec Fokus ze swoją 9 edycją przenosi się na inny teren festiwalowy. Tegorocznym miejscem eventów zostanie stara fabryka Energiefabrik w centrum Görlitz. To właśnie tu 13 września odbędzie się prawdziwe święto polskich i niemieckich artystów.
istotne.pl warsztaty, koncert

O 12:00 startujemy z Krainą Dzieci dla małych księżniczek, królewiczów, rycerzy, wiedźm i smoków z prawdziwym zamkiem i barem dziecięcym, otwieramy przestrzeń fun & sport ze skateboardingiem, BMX-ami, streetballem i breakdance'em, prezentujemy sztukę miejską: od graffiti po streetart – z niemieckimi i polskimi twórcami; ponadto filmy, dyskusje, open stage dla początkujących artystów, warsztaty, m.in. z budowy instrumentów, miejskiego ogrodnictwa, sitodruku, hula-hoopu i tworzenia biżuterii ze stowarzyszeniami z Görlitz i Zgorzelca, warsztat rowerowy, rynek sztuki z artystami-rękodzielnikami i wiele, wiele więcej. Na scenie open air wystąpią regionalne zespoły (KorDon ze Zgorzelca) oraz ambitne, nowe propozycje: Fair Weather Friends z okolic Katowic i Tomika z Lipska.

Fair Weather Friends przyjadą nad Nysę z Górnego Śląska i rozkręcą naszą główną scenę brzmieniami retro, nawiązującymi do muzyki szalonych lat 70. i 80., które przyprawione elektronicznymi improwizacjami i indie popem wkroczyły z sukcesem w kanon nowej muzyki XXI wieku. Zapowiada się prawdziwa eksplozja czystej energii! Słychać to świetnie na debiutanckiej EP zespołu „Eclectic Pixel”, która, robiąc furorę w polskich radiostacjach, zaprowadziła Fair Weather Friends na największe sceny festiwalowe w Polsce. Jeszcze we wrześniu 2014 światło ujrzy ich pierwszy album. A tuż przed tym możecie zobaczyć ich na żywo na Fokusie!

Po ostatnich brzmieniach muzyki live, przeniesiemy się do dwóch görlitzkich klubów: w centrum kultury młodych Basta zabrzmią dźwięki hip-hopu podawane przez najlepszych DJ-ów, a do klubu studenckiego Maus nadciągną fani muzy elektronicznej, między techno i electro, aby usłyszeć What?Else! ze Stuttgartu.

Fokus Camp z warsztatami kreatywnymi

Od 30 sierpnia do 7 września polscy i niemieccy uczestnicy obozu sprawdzali się w warsztatach z miejskiego ogrodnictwa i budowy mebli oraz przeistaczali stare auto w rower. Efekty pracy grupy młodych obozowiczów będzie można zobaczyć w trakcie samego festiwalu. Więcej informacji online na stronie internetowej www.fokusfestival.eu.

UM Zgorzelec/ii