Przejęła narkotykowy biznes męża. Irenie W. grozi do 15 lat odsiadki

Przejęła narkotykowy biznes męża. Irenie W. grozi do 15 lat odsiadki
fot. KPP Bolesławiec Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Irenie W., oskarżonej o popełnienie szeregu przestępstw narkotykowych.
istotne.pl policja, prokuratura, sąd, narkotyki

Przestępstwa, o popełnienie których oskarżono Irenę W., miały miejsce w okresie od października 2016 roku do kwietnia 2018 roku w gminie Bogatynia i innych miejscowościach Dolnego Śląska. (Wcześniej mąż oskarżonej został tymczasowo aresztowany, a następnie skazany na karę pozbawienia wolności – między innymi za posiadanie środków odurzających i substancji psychotropowych).

W niedługim czasie Irena W. postanowiła przejąć przestępczą działalność męża i skontaktowała się z jego dotychczasowymi kontrahentami.

W wyniku śledztwa przeprowadzanego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze oraz funkcjonariuszy z katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji ustalono między innymi, że od października 2016 roku Irena W. nabywała od ustalonej osoby prekursory substancji psychotropowych w postaci:

  • 75 kilogramów tabletek zawierających pseudoefydrynę
  • 10 kg czerwonego fosforu
  • 10 kg jodu.

Następnie sprzedawała je obywatelom Czech. W ten sposób W. pomagała innym osobom w wytwarzaniu znacznych ilości metamfetaminy.

Wiedziała, do czego zostaną użyte sprzedane przez nią substancje. Łącznie w zarzucanym okresie nabyła prekursory służące do wytwarzania narkotyków za kwotę 1 500 000 koron czeskich, co stanowi równowartość 245 400 zł, po czym zbyła je w tym celu ustalonym obywatelom Czech za łączną kwotę 1 750 000 koron czeskich (równowartość 286 300 zł).

Ponadto w 2017 roku Irena W. wynajęła obywatelowi Czech swoją piwnicę, w której wytwarzał on metamfetaminę. (Miała za to otrzymać 3260 zł).

Irena W. – wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami – zajmowała się także wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy, w łącznej ilości nie mniejszej niż 13 kg i za kwotę 6 500 000 koron czeskich, z czego uzyskała dla siebie równowartość 166 400 zł.

W procederze miała również uczestniczyć między innymi 16-letnia wówczas córka Ireny W. Kiedy podczas nieobecności podejrzanej do mieszkania przyjeżdżali klienci w celu nabycia narkotyków, oskarżona telefonicznie instruowała córkę, gdzie ukryte są substancje, które ma im wydać, a także jakie kwoty ma od nich przyjąć.

Do sytuacji, w których Irena W. nakłaniała swoją nieletnią córkę do wprowadzenia do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci metamfetaminy, dochodziło co najmniej piętnastokrotnie. W ich wyniku do obrotu wprowadzone zostało nie mniej niż 800 g tej substancji (64 tysięcy złotych).

Według ustaleń prokuratury, Irena W. uczyniła sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu. Na posesji 37-latki funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili należące do niej substancje psychotropowe w ilości blisko 13 gramów.

Dokonano również zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanej poprzez zajęcie 7 800 złotych oraz 16 000 koron czeskich (łącznie 10 355,57 zł), a także dwóch samochodów osobowych o łącznej wartości 41 000 zł.

Irenie W., która od kwietnia cały czas jest tymczasowo aresztowana, grozić może do 15 lat więzienia.