Nielegalnie przewoził prawie 25 ton śmieci z Niemiec

Nielegalnie przewoził prawie 25 ton śmieci z Niemiec
fot. DUCS Wrocław Za nielegalny przewóz odpadów z zagranicy grozić może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
istotne.pl śmieci, jędrzychowice

8 czerwca w pobliżu przejścia granicznego w Jędrzychowicach patrol Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu zatrzymał do kontroli zestaw samochodowy przewożący – według dokumentacji – odpady przeznaczone do dalszego przetwarzania. Nadawcą towaru była firma niemiecka, a odbiorcą firma z Żor (województwo śląskie).

Przeprowadzono oględziny przewożonych odpadów: 36 sprasowanych bel/pakietów o wadze blisko 24 000 kg. Całość wydzielała intensywny i bardzo nieprzyjemny zapach.

Wątpliwości funkcjonariuszy celno-skarbowych wzbudził charakter odpadów oraz to, czy zostały one prawidłowo zakwalifikowane, a co za tym idzie – czy mogą być przywożone do Polski na podstawie przedstawionych dokumentów.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy, ustalając, że do naszego kraju wwieziono odpady komunalne. Ponieważ ich transgraniczne przemieszczanie nie może odbywać się bez pisemnego zgłoszenia i zgody właściwych władz, zatrzymany przez funkcjonariuszy transport był nielegalny.

Z uwagi na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa i na podstawie Ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów transport wraz z dokumentacją zatrzymano do dalszego postępowania karnego. Zawiadomiono też Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Kierującego zaś ukarano mandatem karnym.

– Przypominamy, że nielegalny przywóz odpadów z zagranicy zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – mówią przedstawiciele wrocławskiej Izby Administracji Skarbowej.