Kilkanaście prób oszustw „na wnuczka”. Seniorzy nie dali się omamić

Kilkanaście prób oszustw „na wnuczka”. Seniorzy nie dali się omamić
fot. Krzysztof Gwizdała Na terenie powiatu zgorzeleckiego miało miejsce kilkanaście prób oszustw metodą na tzw. wnuczka. Wszyscy mieszkańcy zachowali się bardzo czujnie oraz roztropnie, nie oddając oszustom żadnych pieniędzy.
istotne.pl policja, oszustwo

Ostrzeżmy swoich najbliższych. Nie dajmy się oszukać. Coraz częściej oszuści, aby być bardziej wiarygodni, podszywają się np. pod policjantów. Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie obcym osobom pieniędzy. Bądźmy ostrożni.

W ubiegły piątek policjanci ze Zgorzelca oraz Bogatyni otrzymali wiele zgłoszeń od mieszkańców o licznych próbach oszustwa przez osoby podające się za krewnych. Potencjalne ofiary (w wieku od 62 do 86 lat) otrzymywały telefony od rzekomych krewnych z prośbą o pilne wsparcie finansowe. A to fałszywy krewny spowodował wypadek drogowy, a to mieli wziąć udział w policyjnej akcji. Czy wreszcie – pieniądze były potrzebne na inne niecierpiące zwłoki cele.

Oszuści srogo się zawiedli. Wszyscy mieszkańcy wyczuli pismo nosem i nie przekazali obcym żadnych pieniędzy. Seniorzy zgodnie podkreślali, że już wielokrotnie – czy to za pośrednictwem środków masowego przekazu, czy też przez dzielnicowych, a przede wszystkim przez członków swoich rodzin – byli ostrzegani o tego typu oszustwach.

Seniorze pamiętaj o 4 zasadach bezpiecznego Dolnoślązaka:

  • nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie
  • nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego
  • zadzwoń do bliskich i zapytaj, czy faktycznie potrzebują pomocy
  • o próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj policję.

KPP Zgorzelec/KWP Wrocław/ii