Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (2.11–9.11)

Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (2.11–9.11)
fot. MDK Zgorzelec Sporo ciekawych seansów, kilka interesujących wykładów, wernisaż i bardzo fajny spektakl, choć z tzw. puszki. To tegotygodniowe wizytówki Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu.
istotne.pl mdk zgorzelec

W szczegółach wygląda to tak, że jak zwykle zapraszamy na początek do naszego kina PozaNova. W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek kręcą się na przedpołudniowych seansach szpule z obrazami dla szkół, w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. A popołudniami zapraszamy na „Agnieszkę”. To opowieść o dziewczynie, tytułowej Agnieszce, która trafia do więzienia, zamiast swojego chłopaka. Kiedy wychodzi na wolność, wyjeżdża z rodzinnego miasta. Wsiada w pierwszy lepszy autobus, który zawozi ją do Monachium, i tam stara się ułożyć sobie życie, pracując jako domina w luksusowej agencji towarzyskiej „Madame”. Film miał swoją premierę 30 października tego roku i wiecie co? Naprawdę warto go zobaczyć. Główną rolę gra znana m.in. z serialu „Czas honoru” Agnieszka Gorczyca. Bilety mamy do środy włącznie tylko po 11 zł. Nic tylko wsiadać, drzwi zamykać, światło gasić...

We wtorek, oprócz kinowych seansów, toczyć się będą pod zieloną kopułą ciekawe – mamy nadzieję – dyskusje w ramach polsko-niemieckiego klubu dyskusyjnego TANDEM. We wtorek zbiorą się także na scenie młodzi aktorzy Teatru Baśni Doroty Baranowskiej, by po raz kolejny przećwiczyć spektakl pt. „Pudło”. Ćwiczą znów intensywnie, bo „Pudło” już 15 listopada pokażemy szerokiej publiczności w ramach Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem.

W środę i czwartek znów odwiedzą nas słuchacze Transgranicznego Uniwersytetu III Wieku. W środę o godz. 11 mają u nas spotkanie z Zofią Barczyk, dyrektorką WS-SP ZOZ w Zgorzelcu i przewodniczącą Rady Miasta Zgorzelec. Spotkanie odbędzie się w cyklu „Takich ich nie znacie”. Natomiast w piątek zaplanowane są dla studentów-seniorów warsztaty, które poprowadzi Dominik Trutkowski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Ich temat to „Jak powstaje wystawa”.

W środę nie możemy także ominąć doniosłej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 17. Będzie to kolejna część akademii, podczas której najlepsi uczniowie zgorzeleckich szkół odbiorą z rąk burmistrza Rafała Gronicza stypendia – naukowe, sportowe i za osiągnięcia artystycznej. Gratulujemy stypendystom i ich rodzicom.

Czwartek będzie niezwykle interesujący za sprawą wykładu Markusa Lammerta, który jest historykiem i współpracownikiem naukowym Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Uczony na podstawie własnych badań źródłowych opisuje powojenną sytuację w Görlitz, które po zakończeniu wojny zostało podzielone według nowych granic. Ludzie mieszkający na wschodnim brzegu Nysy zostali wysiedleni, a w zachodniej części zebrały się dziesiątki tysięcy uchodźców i wypędzonych, którymi musiano się zaopiekować i zapewnić im mieszkania. Markus Lammert wygłosi wykład pt. „Miasto wypędzonych. Görlitz 1945-1953”. Ciekawe, czy będzie pamiętał i powie o tym, dlaczego doszło do wysiedleń i kto rozpoczął II wojnę światową... Początek godz. 18. Wstęp wolny.

Po spokojnym, kinowym piątku, mocno zapraszamy wszystkich na sobotę. Już od godz. 10 odbywać się będą u nas warsztaty teatralne, a o godz. 16 uroczystym wernisażem zainaugurujemy wystawę poświęconą Teatrowi Ziemi Zgorzeleckiej. Podejmiemy też próbę reaktywacji zespołu, więc jeśli czujecie w sobie zew sceny, przybywajcie. Ale i bez tego zapraszamy, bo tego samego popołudnia, w ramach Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem, odbędzie się spotkanie z dr. Piotrem Rudzkim, zgorzelczaninem i wybitnym teatrologiem z Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego, który wygłosi wykład pt. „Po co nam dziś teatr (publiczny)?”. Towarzyszyć mu będzie projekcja spektaklu „Złowiony – Rekonstrukcje” Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, zarejestrowanego 25 lutego 1994 roku w spalonym Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wstęp wolny.

I jeszcze niedziela. W niedzielę także zapraszamy do teatru. Pod kopułą MDK wystąpi Aldona Jankowska, która pokaże spektakl pt. „Lataj z Krystyną” w reż. Andrzeja Sadowskiego. Anonsowana sztuka to tragikomedia opowiadająca o tym, do czego może doprowadzić pozornie błaha idea, brana absolutnie na poważnie. Jak to się dzieje, że przeciętni, dobrzy ludzie, żyjący „tu i teraz”, nie mogąc znieść rzeczywistości, są w stanie posunąć się do radykalnych rozwiązań, żeby ją zmienić? Na to pytanie Aldona Jankowska szuka odpowiedzi, a przy tym opowiada niezwykle zabawną historię, mając jak zwykle mocnego asa w rękawie. Początek widowiska godz. 18. Bilety po 35 zł. Przybywajcie!

Janusz Pawul