Finał akcji Studnia dla Południa już 21 marca

Finał akcji Studnia dla Południa już 21 marca
fot. UM Zgorzelec 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna, burmistrz Zgorzelca i Dorota Tyniec zaprosili zgorzeleckie szkoły do udziału w kampanii edukacyjnej „Studnia dla Południa!”. Finał już 21 marca!
istotne.pl pah

Przez ostatnich kilka tygodni uczniowie szkół, które włączyły się do kampanii, pogłębiali swoją wiedzę na temat dostępu do wody w różnych rejonach świata. Dzięki materiałom edukacyjnym PAH dowiedzieli się, jak trudno dostępnym dobrem dla wielu ludzi na świecie jest woda, co sprawia, że w wielu regionach świata jej brakuje; i jakie to pociąga za sobą skutki. Przeprowadzili też, w ramach udziału w akcji, zbiórkę pieniędzy, które zasilą konto PAH, wspierając działania organizacji na rzecz ułatwienia dostępu do wody mieszkańcom Sudanu Południowego i Somalii.

Młodzi zmieniają świat

Zgorzeleccy uczniowie nie po raz pierwszy włączają się w działania służące niesieniu pomocy innym. Organizowane przez młodzież koncerty i zbiórki służą niesieniu pomocy lokalnie i globalne. Motyle, WOŚP, zbiórki dla Ukrainy, Syrii, Nepalu, akcje pisania listów z Amnesty International i wiele innych – podejmowanych przez zgorzeleckich uczniów – działań pokazują, że młodym nie jest wszystko jedno, chcą być aktywni i angażować się, jeśli mogą pomóc innym.

21 marca, dokładnie w pierwszym dniu wiosny i w przededniu Światowego Dnia Wody, między 10.00 a 11.00 spotkają się na skwerze im. ks. Jerzego Popiełuszki, by sfinalizować swój udział w kampanii PAH „Studnia dla Południa”.

Czy wiesz, że…

Koszt budowy jednej studni może sięgać nawet około 60 tysięcy złotych i więcej. W samym tylko Sudanie Południowym PAH wybudowała już ponad 100 studni. Jedna z nich znajduje się w szkole podstawowej w Bor. Dzięki niej 250 uczniów tej szkoły ma teraz dostęp do bezpiecznej, pitnej wody.

Obejrzyj film: http://www.pah.org.pl/multimedia/20/25/film_prawo_do_wody.

Dlaczego studnie są ważne?

Zapewnienie dostępu do wody i odpowiednich warunków sanitarnych to podstawowe działania w regionach świata dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Woda, o której my na co dzień nie myślimy, bo po prostu ją mamy, dla mieszkańców krajów rozwijających się ma wartość znacznie większą niż w naszych realiach. Studnia z czystą wodą, sanitariaty to przecież nie tylko wygoda, ale też o połowę mniejsza liczba chorych w szpitalach i ograniczenie śmiertelności wśród dzieci, lepszy stan środowiska naturalnego, zmniejszenie ubóstwa i szansa na rozwój społeczno-gospodarczy. Bo choć dostęp do wody jest jednym z podstawowych praw, to jednak wciąż jeszcze

  • ponad tysiąc dzieci poniżej 5 roku życia umiera codziennie z powodu biegunki wywołanej spożywaniem brudnej wody
  • 2 miliardy ludzi na świecie nie mają dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych, przy czym miliard z nich w ogóle nie ma dostępu do toalet i latryn
  • kobiety w krajach rozwijających się poświęcają dziennie 200 mln godzin na dostarczanie wody do gospodarstw domowych, zamiast przeznaczyć ten czas na pracę zawodową, rozwój, opiekę nad dziećmi czy też edukację
  • ponad połowa szkół podstawowych w krajach rozwijających się nie ma dostępu do wody i sanitariatów, co jest jednym z głównych czynników utrudniających chodzenie do szkoły dziewczynkom, zwłaszcza gdy wkraczają w okres dojrzewania.

UM Zgorzelec/ii