Druga edycja konkursu „Młody Chemik Eksperymentuje” za nami

Druga edycja konkursu „Młody Chemik Eksperymentuje” za nami
fot. LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu 26 stycznia 2016 r. odbył się LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu II Powiatowy Konkurs Chemiczny Młody Chemik Eksperymentuje.
istotne.pl konkurs, chemia

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu (przy współpracy z Wydziałem Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Sekcją Dydaktyczną wrocławskiego oddziału PTCh oraz Stowarzyszeniem na rzecz Ekologii Humanistycznej „EKOS”), a patronat nad wydarzeniem objęli: starosta zgorzelecki, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego i dyrektor Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego w Zgorzelcu.

W konkursie wzięło udział 18 uczniów, którzy reprezentowali 5 szkół gimnazjalnych z terenu powiatu zgorzeleckiego. W komisji konkursowej zasiadali:

  • mgr Danuta Serafińska (dyrektor LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu)
  • mgr Krystyna Gans, przewodnicząca (Sekcja Dydaktyczna wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenie na rzecz Ekologii EKOS)
  • dr Krystyna Chmieleńska (Zakład Metodyki Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego)
  • dr Mariola Kuczer (Zakład Metodyki Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego)
  • mgr inż. Zbigniew Adamski (Zakład Metalurgii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej)
  • mgr Renata Rak (nauczyciel chemii LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu).

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. W pierwszej jego części wszyscy uczestnicy rozwiązywali test pisemny (90 min). Po sprawdzeniu jego wyników przez komisję konkursową do części drugiej zakwalifikowano dziesięcioro uczestników. Po przerwie przystąpili oni do zadań laboratoryjnych, które trwały 60 minut. Komisja podsumowała oba etapy konkursu i ogłosiła jego ostateczne wyniki:

  • I miejsce – Oliwia Siwiela, uczennica Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego w Zgorzelcu
  • II miejsce – Katarzyna Pawłowicz, uczennica Gimnazjum nr 1 w Bogatyni
  • III miejsce – Mateusz Milewski, uczeń Gimnazjum nr 1 w Bogatyni.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, a jego uczestnicy wykazali się bardzo wysoką wiedzą chemiczną.

– Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach z chemią na konkursie, który odbędzie się w marcu br. we Wrocławiu – mówią organizatorzy.

Ubiegłoroczna laureatka I miejsca Barbara Grzeszczuk, uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego im Braci Śniadeckich, uczestniczy w zajęciach chemii na Uniwersytecie Wrocławskim, będzie również uczestniczką forum chemików. Opublikowała już swoją pierwszą pracę „naukową”.

Na stronie Powiatu Zgorzeleckiego więcej o drugiej edycji konkursu „Młody Chemik Eksperymentuje”.

LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu/ii