Trzeci Międzynarodowy Orszak Trzech Króli

Trzeci Międzynarodowy Orszak Trzech Króli
fot. UM Zgorzelec „Nade wszystko miłosierdzie” – to hasło przewodnie Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia, już po raz trzeci, przejdzie ulicami Zgorzelca i Görlitz. Tak jak przed rokiem, towarzyszyć nam w nim będą niemieccy sąsiedzi i zwierzęta z Naszego Zoo.
istotne.pl orszak trzech króli

Organizator wydarzenia, parafia św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu, wspierana przez parafię św. Wacława w Görlitz, oraz patronujący wydarzeniu burmistrz Miasta Zgorzelec ponownie zapraszają mieszkańców obu miast i okolic do wspólnego kolędowania i udziału w największych ulicznych jasełkach.

Tym razem nasz kolorowy Orszak wędrować będzie ze Wschodu na Zachód, a wyruszy punktualnie o godzinie 13.00 z placu przed Miejskim Domem Kultury, kierując się na Dolny Rynek w Görlitz. Urozmaicą go przygotowane i odegrane przez dzieci i młodzież scenki biblijne, nawiązujące do historii Bożego Narodzenia. Ostatnia z nich: Pokłon Trzech Króli, rozegra się przy görlitzkim Ratuszu, kończąc tegoroczną wędrówkę, ale nie świętowanie. Po zakończeniu wędrówki bowiem na stoiskach ustawionych na Rynku będzie można pokrzepić się szczodrakami i gorącą herbatą. W tym roku dochód ze sprzedaży tradycyjnych wypieków, gorących napojów i orszakowych pamiątek zasili budżet organizacyjny Światowych Dni Młodzieży, które od lipca będzie gościć Polska.

Od pierwszej edycji w styczniowym wydarzeniu uczestniczą przede wszystkim mieszkańcy miasta i gminy Zgorzelec oraz nasi niemieccy sąsiedzi z Görlitz, których przybywa z każdym rokiem, mimo że w Niemczech święto Trzech Króli nie jest dniem wolnym od pracy. Oprócz nich w naszym międzynarodowym Orszaku, tak jak rok i dwa lata temu, wezmą udział także: nuncjusz apostolski w Görlitz, polscy i niemieccy duchowni, przedstawiciele polskich i niemieckich samorządów oraz radni.

No i niezawodna Orkiestra Reprezentacyjna Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz cudowne zwierzaki z Naszego Zoo, dzięki którym Orszak Trzech Króli będzie miał naprawdę królewską oprawę.

Patronat nad polsko-niemiecką edycją Orszaku objęli: biskup Görlitz, burmistrz Zgorzelca, nadburmistrz Görlitz, wójt Gminy Zgorzelec i starosta zgorzelecki.

Trasa Orszaku: plac Przed Miejskim Domem Kultury w Zgorzelcu – ul. Wolności – ul. Piłsudskiego – ul. Daszyńskiego – most Staromiejski – i dalej, ulicą Nyską do Ratusza Görlitz.

UM Zgorzelec/ii