Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (4.01.–11.01)

Nowy tydzień w MDK Zgorzelec (4.01.–11.01)
fot. MDK Zgorzelec Dzień dobry w nowym roku. Mroźnie nam się on zaczął, ale liczymy na to, że z każdym kolejnym dniem temperatury będą wzrastać. Jeśli nie na zewnątrz, to przynajmniej w Waszych sercach, bo ten tydzień zapowiada się szczególnie z co najmniej dwóch powodów.
istotne.pl mdk zgorzelec

Pierwszy to kolejny Orszak Trzech Króli, w którego organizację tradycyjnie się zaangażowaliśmy i do udziału w którym serdecznie zapraszamy. Orszak Trzech Króli to kolorowy pochód przez miasto, który w tym roku (odmiennie niż w latach poprzednich) rozpocznie się przed naszym MDK, a zakończy przy Ratuszu u naszych przyjaciół za miedzą, czyli w Görlitz.

Wymarsz 6 stycznia o godz. 13. Trasa Orszaku: plac Przed Miejskim Domem Kultury w Zgorzelcu – ul. Wolności – ul. Piłsudskiego – ul. Daszyńskiego – most Staromiejski – i dalej, ulicą Nyską do Ratusza Görlitz. Zapraszamy całe rodziny.

Na udział rodzin z dziećmi, seniorów i w ogóle wszystkich, wszystkich liczymy mocno w niedzielę. 10 stycznia po raz kolejny Zgorzelec, a my wraz z nim, zagra w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Nasz najbardziej wysunięty na zachód Polski finał odbędzie się jak zwykle w CHR Plaza. Początek zabawy godzina 14. W programie m.in. występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz licytacje podarowanych na orkiestrowe aukcje przedmiotów. Tak na marginesie, czekamy na kolejne fanty, a tym, którzy już coś podarowali, serdecznie dziękujemy. W najbliższych dniach przygotujemy i opublikujemy spis przedmiotów, które będzie można wylicytować, tak aby wszyscy mogli się z nim zapoznać i odpowiednio przygotować portfele :)

W samym MDK w tym tygodniu także zadzieje się kilka ciekawych wydarzeń. Na pewno interesującą propozycją będzie nowy film, który wchodzi w tym tygodniu na afisz naszego kina PozaNova. To dokumentalny obraz Hanny Polak pt. „Nadejdą lepsze czasy”. Jak można o nim przeczytać w recenzjach to: „Niesamowita historia o dorastaniu – Boyhood z moskiewskiego śmietniska”, „Triumf reżyserski i majstersztyk operatorski Hanny Polak”. Tak piszą o filmie m.in. „Newsweek USA” i „Screen Daily”. Julkę, główną bohaterkę filmu, poznajemy, gdy ma 10 lat. Wspólnie ze swoimi bliskimi zamieszkuje Swałkę, gigantyczne podmoskiewskie wysypisko śmieci. Przez kolejne 14 lat razem z reżyserką Hanną Polak śledzimy historię najważniejszych wydarzeń w życiu Julki: pierwszego papierosa, pierwszą miłość i nieplanowaną ciążę. Film gramy od piątku 8.01. Seanse zaczynają się o godz. 18.01, a weekendowe bilety to wydatek 12 albo 14 zł.

Ten tydzień to w naszym kinie także kolejne spotkania z uczniami szkół ze Zgorzelca i powiatu zgorzeleckiego na seansach w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek).

W czwartek, pierwszy raz w tym roku, spotkają się pod zieloną kopułą słuchacze Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niestety, tematu spotkania jeszcze nie znamy. W grafiku uniwersytet jest u nas wpisany na godz. 11.

Ciekawie zapowiada się także sobota 9 stycznia. Tego dnia odbędzie się u nas kolejny, drugi już, casting w ramach projektu realizowanego przez portal Zinfo.pl pt. „Zdolni 2016 - Twoja szansa na sukces”. Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, co to takiego, wyjaśniamy w największym skrócie – to nasz zgorzelecki, lokalny talent show, w którym wygrać można 5 tys. zł! Trzeba tylko zatańczyć, zaśpiewać, wyrecytować, pokazać magiczną sztuczkę... Słowem, jak najlepiej i najkorzystniej zaprezentować się przed konkursowym jury. Początek przesłuchań godzina 10, a szczegóły można znaleźć na stronie www organizatora.

Zapraszamy.

Janusz Pawul, MDK Zgorzelec