Timothy Garton Ash z Nagrodą Mostu

Timothy Garton Ash z Nagrodą Mostu
fot. Susan Taylor Photography Ash, naukowiec, publicysta i pisarz od 30 lat śledzący, opisujący i komentujący przemiany polityczne w Europie Środkowej, został laureatem Międzynarodowej Nagrody Mostu. To już drugi brytyjski historyk w gronie laureatów tego wyróżnienia.
istotne.pl nagroda

„Oparte na szerokiej wiedzy historycznej, wnikliwe analizy, bezstronność ocen i poparcie dla europejskich ideałów sprawiają, że głos Timothy’ego Gartona Asha jest jednym z najważniejszych intelektualnych głosów w Europie i o Europie. Jego pogląd na europejskie wartości, ich rozwój i ludzi, którzy je ucieleśniają, pomagał w wyznaczeniu i określaniu ideałów czyniących z Europy jedną całość. Timothy Garton Ash uczestniczy w dużej mierze w tej perspektywie na »nowe unormowanie europejskich ideałów« dla połączonego kontynentu. To czyni z niego wielkiego budowniczego mostów w Europie po pokojowej rewolucji” – czytamy w uzasadnieniu kapituły nagrody, które w piątek 26 lutego przedstawił prezes kapituły Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz prof. Willy Xylander.

Uroczyste wręczenie Nagrody Mostu nastąpi 28 października 2016 r. w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz. Laudację dla T.G. Asha wygłosi Wolfgang Schäuble, federalny minister finansów.

UM Zgorzelec/ii