Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły
fot. KPP Zgorzelec 13 września br. funkcjonariusze zgorzeleckiej Policji, jak co roku, wzięli udział w imprezie zorganizowanej przez CHR Plaza, której tematem przewodnim była „Bezpieczna droga do szkoły”.
istotne.pl policja

Zgorzeleccy policjanci aktywnie włączyli się w działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg. Funkcjonariusze przygotowali miasteczko ruchu drogowego, gdzie młodzi uczestnicy, korzystając z rowerów i innych jednośladów, mogli wykazać się swoimi umiejętnościami praktycznymi oraz swoją wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego i zasad panujących na drodze.

Każdy uczestnik został wyposażony w elementy odblaskowe.

Policja przypomina!

Piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to też grupa najbardziej narażona na tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. W uniknięciu zagrożeń może pomóc używanie elementów odblaskowych i świateł po zmroku. Dużą rolę w tym zakresie odgrywa też zachowanie kierowców wobec tych użytkowników dróg. Zgorzeleccy policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa dla obu grup i apelują o zachowanie ostrożności przy wzmożonym ruchu pieszych i rowerzystów na zgorzeleckich drogach.

Grupą szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych są piesi i rowerzyści. Piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, a rowerzyści bez oświetlenia, niestety, są zupełnie niewidoczni dla kierowców.

Zgodnie z przepisami osoby do 15 lat mają obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Dobrze jednak, żeby wszyscy piesi, niezależnie od wieku i pory dnia, stosowali odblaski w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków. Powinni również unikać szaro-burych ubrań, ponieważ są w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców. Nie należy również wbiegać na jezdnię znienacka, tuż przed pojazdem, bo droga hamowania samochodu wynosi czasem nawet kilkaset metrów, więc trudno uniknąć potrącenia. Przez jezdnię trzeba przechodzić zawsze w miejscach wyznaczonych i po upewnieniu się, że wszyscy kierowcy zatrzymali się.

Przepisy jasno stanowią w kwestii wyposażenia roweru, który powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście, bardziej bezpieczni.

KPP Zgorzelec/ii