Święto Plonów: Dożynki Gminne 2015 w Bogatyni

Święto Plonów: Dożynki Gminne 2015 w Bogatyni
fot. UGiM Bogatynia Dożynki, czyli Święto Plonów, to ludowe uroczystości połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.
istotne.pl dożynki, bogatynia

W gminie Bogatynia rolnicy również dziękowali za dary ziemi. W sobotę 12 września w Multifunkcjonalnym Centrum Trójstyku odbyły się coroczne Dożynki Gminne. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kaplicy w Markocicach, po której starostowie dożynek przekazali na ręce gospodarza – burmistrza Andrzeja Grzmielewicza – bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż.

Tradycyjnie już w gminie, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Święta Plonów, odbyła się prezentacja przywiezionych przez przedstawicieli poszczególnych sołectw wieńców dożynkowych oraz okazów z pola, sadu i ogrodu, które stanęły do konkursu.

Jury uznało, iż wszystkie zachwycają swoim pięknem i precyzją wykonania, jednak najpiękniejszy wieniec dożynkowy został wykonany przez sołectwo Kopaczów. Sobotnie zwycięstwo to już kolejne wyróżnienie, które otrzymał kopaczowski wieniec. Wcześniej okazał się najlepszy w powiecie, dzięki czemu dostał się do konkursu wojewódzkiego, w którym zajął zaszczytne drugie miejsce.

Jury przyznało również nagrody w konkursie na okazy z pola, sadu i ogrodu. I tak: I miejsce zajęła pani Sylwia Jajuga za „kalarepkę gigant”, II miejsce pani Marta Chorągwicka za „niezwykłą czerwoną cebulę”, a III miejsce – pani Elżbieta Bortnik za „rodzinkę ogórków”.

Miłym akcentem uroczystości dożynkowych było także uhonorowanie tych, którzy przez cały rok bardzo ciężko pracują na tak owocne plony. Podziękowania i gratulacje od burmistrza Andrzeja Grzmielewicza otrzymało wielu rolników z terenu Miasta i Gminy Bogatynia.

Dożynki Gminne 2015 zakończyły się wspólną zabawą do białego rana przy akompaniamencie zespołu, który grając swoje największe przeboje, zachęcał do wspólnej zabawy.

UGiM Bogatynia/ii