Bolesławiecka kamionka w Muzeum Łużyckim

Bolesławiecka kamionka w Muzeum Łużyckim
fot. Jwaller/Wikimedia Commons W Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu prezentowana jest wystawa czasowa „Kamionka bolesławiecka wczoraj i dziś”. Zwiedzający zapoznają się z częścią bogatych zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
istotne.pl wystawa, muzeum ceramiki, ceramika bolesławiecka, muzeum łużyckie

Na ekspozycję składają się wyroby typowe dla wytwórni bolesławieckich – od renesansu aż po czasy współczesne. Wśród nich obejrzeć będzie można m.in. przykładowe znaleziska archeologiczne z pracowni garncarskiej odkrytej przed kilku laty przy ul. Piaskowej, datowane na XVI i pierwszą połowę XVII stulecia, jak również zachowane w doskonałym stanie naczynia XVIII- i XIX-wieczne. Na wystawie nie zabraknie kamionki XX-wiecznej, a także współczesnej.

Dobór zaprezentowanych eksponatów ukazuje różnorodność sposobów produkcji i wykończenia bolesławieckiej kamionki w ciągu kilku ostatnich stuleci. Przyzwyczajeni do współczesnych wyrobów mogą być zaskoczeni odmiennością starszych egzemplarzy i urozmaiceniem, jak również artyzmem sposobów ich zdobienia: naczynia kamionkowe mogły być pokryte dekoracją stempelkową, malarską, natryskową, wykonaną rożkiem, stosowano szeroką gamę szkliw, brązowych, białych, barwnych w różnych odcieniach.

Na szczególną uwagę zasługują z pewnością typowe dla Bolesławca naczynia, pokryte brązowym szkliwem ziemnym, ozdobione niezwykle dekoracyjnymi nakładkami w kolorze białym, oraz dzbany z brzuścami zdobionymi żeberkowaniem.

Wystawa prezentowana będzie do końca października 2015 r. w następujących godzinach:

  • pon.-wt. i czw.-pt. od godz. 8.00 do godz. 16.00
  • śr. od godz. 10.00 do godz. 18.00 (wstęp bezpłatny)
  • 03.-04.10.2015 r. (sob. i niedz.) od godz. 12.00 do godz. 16.00 (wstęp bezpłatny).

Ceny biletów: 4 zł normalny, 2 zł ulgowy.

Muzeum Łużyckie/ii