Wieża ciśnień w świetle

Wieża ciśnień w świetle
fot. UM Zgorzelec Burmistrz Miasta Zgorzelec i zgorzeleckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” serdecznie zapraszają na pokaz iluminacji wieży ciśnień „Wieża światła”.
istotne.pl

Pokaz odbędzie się w piątek 11 września, w godzinach od 20.30 do 21.30. Zapraszamy!

O wieży

Wyremontowana w lipcu 2010 roku wieża została włączona do zgorzeleckiej sieci wodociągowej na początku lat siedemdziesiątych, z chwilą uruchomienia w 1974 roku Zakładu Uzdatniania Wody przy ul. E. Orzeszkowej w Zgorzelcu. Jej konstrukcję tworzą trzy walcowe trzony żelbetowe o średnicy 4,2 m i wysokości 28,55 m, połączone ze sobą przeszkloną klatką schodową.

Wnętrze żelbetowych trzonów mieści w sobie trzy stalowe, cylindryczne zbiorniki na wodę o pojemności 260 m³ każdy, bo podstawowym zadaniem zgorzeleckiej wieży przy ul. Pięknej jest gromadzenie wody i zapewnianie miastu jej odpowiedniej rezerwy, na wypadek zwiększonego zużycia, oraz zapewnianie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej.

Blisko 700 m³ wody zgromadzonej w zbiornikach wieży gwarantuje większą stabilność dostaw wody do mieszkań, a w przypadku awarii wodociągu pozwoli przedsiębiorstwu wodociągowemu zachować ciągłość procesów technologicznych i uniknąć konieczności zakręcania wody dla miasta.

Bez wieży zarządzanie systemem wodociągowym w mieście byłoby o wiele trudniejsze i wymagałoby skomplikowanej aparatury kontrolno-pomiarowej.

Wieża pełni również funkcję zbiornika przeciwpożarowego. Jest również swoistą atrakcją turystyczną.

Wieża ciśnieńWieża ciśnieńfot. UM Zgorzelec

UM Zgorzelec