11 rzeczy o Jakubach, które powinniście wiedzieć, ale nie mieliście okazji zapytać

Jakuby
fot. MDK Zgorzelec Poniżej publikujemy dobre rady dla uczestników Święta Starego Miasta.
istotne.pl 0 jakuby, miasto zgorzelec

Reklama

 1. Jakuby, jak co roku, oficjalnie inaugurujemy na moście Staromiejskim w piątek 28 sierpnia, o godz. 18:30.
 2. Przed otwarciem Jakubów spotykamy się (kto żyw, kto chętny) przed bramą jakubową, czyli przy tzw. studzience przy skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego i Struga o godz. 17:30.
 3. Sprzed bramy jakubowej wyruszy muzyczno-historyczny pochód w stronę mostu Staromiejskiego, dlatego apel do wszystkich, którzy chcą w nim wziąć udział: jeśli możecie, przebierzcie się w historyczne stroje albo po prostu… za wiedźmy, chłopów, szlachciców czy za kogo tam wam fantazja podpowie, a szafa pozwoli.
 4. Warto się przebrać, bo po pierwsze, to zawsze fajna zabawa; a po drugie, osoby przebrane będą się mogły za darmo fotografować w specjalnej foto-budce, która stanie na Przedmieściu Nyskim, a zdjęcia będą na miejscu drukowane na fotograficznym papierze ze specjalnymi dodatkami.
 5. W dniu otwarcia najgoręcej, jak możemy, rekomendujemy wszystkimi i polecamy widowisko muzyczno-laserowo-historyczne, które rozpocznie się ok. godz. 21:00 przy placu Pocztowym i moście Staromiejskim. Efekt „woow” gwarantowany.
 6. Tańce przy jakubowej scenie jak najbardziej wskazane.
 7. Nadużywanie jakubowych trunków jak najbardziej niewskazane.
 8. Zainteresowani przedstawieniami na teatralnej łące (w pobliżu bulwaru Greckiego) dla własnej wygody mogą wziąć kocyki albo rozkładane siedziska. Miejsca siedzące będą wprawdzie przygotowane, ale strzeżonego Pan Bóg strzeże.
 9. Zmotoryzowani ze Zgorzelca niech lepiej zostawią w spokoju swoje stalowe rumaki i na Jakuby przyjdą spacerem. Po co się denerwować, szukając miejsca parkingowego?
 10. Prognozy pogody sprawdzamy co chwilę, ale synoptycy są jacyś niezdecydowani. Na wypadek upałów, warto więc wziąć ze sobą plastikową buteleczkę wody; na wypadek deszczu – wiadomo: albo parasol, albo foliowe płaszcze.
 11. Kotów, psów, chomików, fretek i innych takich – na smyczy, a już tym bardziej bez, na Jakuby lepiej ze sobą nie zabierać. To zabawa dla ludzi, zwierzęta się tylko męczą.

Przybywajcie ;)

Janusz Pawul – MDK Zgorzelec

Reklama