Görlitz stolicą europejskiej mody?

Görlitz stolicą europejskiej mody?
fot. UM Zgorzelec Euro Fashion Award (EFA) to nazwa prestiżowego konkursu dla projektantów mody. Od wiosny 2016 roku impreza na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz, a już na dniach w Domu Towarowym w Görlitz odbędzie się casting na modeli.
istotne.pl moda

Sam konkurs odbędzie się w kwietniu, ale towarzyszące mu wydarzenia odbywają się już tej jesieni. I tak we wrześniu w Görlitz odbyły się warsztaty fotograficzne „Lost Places”, a już niebawem, 10 października, odbędzie się casting dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w modelingu. Informacje na temat wymagań, jakie powinni spełniać kandydaci, i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: https://www.euro-fashion-award.com/en/model-casting/.

Euro Fashion Award

Pierwsza edycja konkursu dla europejskich projektantów mody odbędzie się 23 kwietnia 2016 roku. Wydarzenie będzie miało charakter cykliczny, więc świat mody będzie gościł nad Nysą każdej wiosny. Młodych, europejskich twórców modowych oceniać będzie międzynarodowe jury, w którego składzie zasiądą między innymi:

  • Margareta van den Bosch, doradczyni kreatywna i wieloletnia główna projektantka H&M (Sztokholm)
  • Gudrun Allstädt, kierownik działu poświęconego odzieży damskiej w czasopiśmie branżowym przemysłu tekstylnego (Frankfurt/M)
  • Ann‐Merete Ohrt, profesor Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuki (Kopenhaga)
  • Alexander Krenn, główny projektant domu mody Vivienne Westwood (Londyn)
  • Elena Strahova, prezes Bałtyckiej Federacji Mody (Ryga)
  • Martina Glomb, profesor wydziału projektowania mody na Uniwersytecie w Hannoverze
  • Steen Halbro, profesor wydziału projektowania tkanin Krajowej Wyższej Szkoły Sztuki Dekoratorskiej (ENSAD) w Paryżu
  • Irina Sowitzki, projektantka mody i współpracownik Kunsthochschule Berlin Weißensee
  • Andrej Subarew, projektant mody i dyrektor artystyczny konkursu Euro Fashion Award.

Do finału konkursu zaproszonych zostanie 10 najlepszych twórców, którzy rywalizować będą o trzy główne nagrody oraz nagrodę publiczności, wszystkie ufundowane przez Kaufhaus Görlitz.

PlakatPlakatfot. UM Zgorzelec

Pomysł zorganizowania konkursu EFA to z jednej strony nawiązanie do tradycji tkackich, sukienniczych i kupieckich Görlitz, z drugiej zaś naturalna konsekwencja sukcesu „filmowego Görlitz”. Jego „twarzą” czy też znakiem rozpoznawczym stał się nagrodzony czterema Oscarami film „Grand Budapest Hotel” Wesa Anersona, którego akcja rozgrywa się głównie, w odpowiednio zaaranżowanych na potrzeby tego obrazu, wnętrzach zabytkowego Domu Towarowego (Kaufhaus) i Hali Miejskiej (Stadthalle).

Po sukcesie filmu miasto, które już od pewnego czasu promuje się jako Görliwood, postanowiło zwrócić na siebie także uwagę świata mody i po raz pierwszy zaprezentowało się podczas berlińskiego Tygodnia Mody (Fashion Week) jako „Lokalizacja dla przemysłu filmowego i modowego”, gdzie zarówno fotograficy, jak i filmowcy znajdą wiele unikalnych, inspirujących miejsc. Czynnikiem nie mniej istotnym dla idei zorganizowania w Görlitz, a dokładniej w zabytkowych wnętrzach secesyjnego Domu Towarowego, konkursu modowego jest europejskość dwunarodowego, położonego u styku trzech granic miasta.

UM Zgorzelec/ii