Nie daj szansy złodziejowi

Nie daj szansy złodziejowi
fot. freeimages.com (Jamie Woods) Zgorzeleccy policjanci rozpoczęli kampanię mającą na celu uwrażliwienie kierujących na unikanie pozostawiania w samochodzie cennych przedmiotów.
istotne.pl policja, kampania

Pozostawianie wartościowych przedmiotów w samochodzie to tylko jedna z przyczyn kradzieży zgłaszanych zgorzeleckim policjantom. Zdarzają się przypadki pozostawiania w pojazdach także dokumentów, m.in. dowodu rejestracyjnego, co w znaczący sposób ułatwia potencjalnemu złodziejowi poruszanie się czy zbycie kradzionego samochodu. Jeśli Twój niepokój budzi czyjeś zachowanie, np. ktoś zagląda do zaparkowanych pojazdów, nie czekaj – zadzwoń pod numer 997 lub 112.

Policjanci ze Zgorzelca:

Jeżeli zauważyli Państwo za wycieraczką swojego samochodu ulotkę informacyjną, to znaczy, że pozostawiliście w pojeździe przedmioty mogące być w zainteresowaniu złodziei. Musimy pamiętać, że włamywacze bardzo często wybierają samochody, w których na widocznych miejscach pozostawione zostały wartościowe przedmioty. Laptopy, aparaty fotograficzne, nawigacje czy też telefony komórkowe pozostawione w widocznym miejscu stanowią łakomy kąsek dla złodzieja.

Bardzo dużym błędem jest także pozostawianie dokumentów, m.in. dowodu rejestracyjnego, umowy obowiązkowego ubezpieczenia czy też dowodu osobistego. W razie kradzieży pojazdu ułatwia to w znaczący sposób potencjalnemu złodziejowi poruszanie się czy zbycie kradzionego samochodu. Dodatkowo jesteśmy zagrożeni wykorzystaniem naszych danych osobowych do celów przestępczych.

Jeśli widzicie Państwo obce osoby chodzące po osiedlu, zaglądające do zaparkowanych pojazdów – zadzwońcie. Szczególnie w godzinach, kiedy większość z nas pracuje, lub w nocy – wtedy uaktywniają się złodzieje. Jeżeli widzimy osoby „kręcące” się pomiędzy zaparkowanymi samochodami, nie bądźmy obojętni – wystarczy zadzwonić. Nie muszą Państwo podawać swoich danych osobowych. Poinformujcie policjantów o swoich spostrzeżeniach.

KPP Zgorzelec/ii