Piąty Marsz Pamięci Sybiraków

Piąty Marsz Pamięci Sybiraków
fot. Powiat Zgorzelecki 17 września br. odbył się V Marsz Pamięci Sybiraków z okazji 76 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
istotne.pl sybirak, marsz

Organizowany jest każdego roku, aby przypominać o ważnych kartach historii naszego kraju i o ludziach, dla których patriotyzm i Polska mają najwyższą wartość. I za te wartości wielu z nich oddało życie.

Przemarsz, który poprowadziła Orkiestra KWB Turów, przeszedł aleją przez Zgorzelecki Cmentarz Komunalny, aż do pomnika poświęconego Sybirakom. Pod pomnikiem, obok pocztów sztandarowych, przedstawicieli Kół Sybirackich i szkół, zgromadzili się także uczniowie z powiatowych placówek edukacyjnych wraz z opiekunami, władze samorządowe, szefowie służb mundurowych, liczna grupa Sybiraków i ich rodzin.

Pod pomnikiem nie zabrakło okolicznościowych przemówień, modlitwy, a także Apelu Poległych, salwy honorowej oraz hymnu Sybiraków. Uroczystość zakończyła się złożeniem zniczy oraz wieńców pod obeliskiem. Hołd Sybirakom oddał także reprezentant powiatu – etatowy członek Zarządu Ireneusz Owsik.

Więcej o Piątym Marszu Pamięci Sybiraków na stronie Powiatu Zgorzeleckiego.

Powiat Zgorzelecki/ii