Nowy tydzień w MDK (29.02–7.03)

Nowy tydzień w MDK (29.02–7.03)
fot. Qbanez/Wikimedia Commons Nowy tydzień, który zaczynamy w dniu, którego przez trzy lata nie ma, a kończymy w wigilię Dnia Kobiet, potocznie zwanego dniem czerwonych goździków, pończoch i czekolady, będzie stał pod znakiem kina, piernikowych serc i miłosnych arii operetkowych.
istotne.pl mdk zgorzelec

Kina, bo zapraszamy do Pozy Novej na dwa interesujące obrazy. Do środy włącznie Mariusz włącza „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi”. To nagrodzona na festiwalach w Sundance i Berlinie brawurowa relacja z powstania najmłodszego państwa świata – Sudanu Południowego. Jej autorem jest Hubert Sauper, nominowany do Oscara za głośny „Koszmar Darwina”.

„Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” czy też „Przybywamy w zamiarach pokojowych” – to zdania, które zawsze wypowiadają w kinie Marsjanie lądujący na naszej planecie. To film o współczesnym kolonializmie i to takim, który bezczelnie mówi, że tak naprawdę nim nie jest. Mariusz włącza go o godz. 18.01, a za bilet płacicie 11 zł.

Od piątku natomiast gramy chińsko-francusko-japoński dramat pt. „Nawet góry przeminą”. To opowieść o Liangzi i Zhang – przyjaciołach z dzieciństwa, którzy zakochali się w tej samej dziewczynie. Ta decyduje się poślubić Zhanga, który jest majętniejszy z dwójki młodzieńców. Wkrótce rodzi im się syn, który otrzymuje imię – nomen omen – Dollar. Akcja filmu toczy się kolejno w 1999, 2014 i 2025 roku. Obejmująca 25 lat historia miłosnego trójkąta to zdecydowanie coś więcej niż opowieść o miłości, rozczarowaniu i rozstaniach. Jesteśmy ciekawi, co Wy odnajdziecie w tym filmie. Mariusz włącza go od piątku, o godz. 18.01. Uwaga, w weekend bilety kupujecie drożej, po 12 i 14 zł, ale i tak warto!

We wtorek wieczorem, jak co miesiąc, na dyskusje o polsko-niemieckiej bliskości, obawach i korzyściach z nią związanych, zaprasza klub dyskusyjny Tandem.

Środa i czwartek upłyną pod dyktando Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Środowy wykład i czwartkowe warsztaty zaczynają się tradycyjnie o godz. 11.

Czwartek i piątek to kolejne dni, w których realizujemy dla szkół projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

I skoro już w tak zgrabny sposób dobrnęliśmy do końca tygodnia, to zapraszamy na sobotę, która rozegra się u nas pod znakiem piernikowych serc miłosnych. W sobotę odbędą się bowiem Kaziuki, czyli jarmark na wzór tych, które drzewiej odbywały się we Lwowi. Będą kolorowe ptaszki, chamanina przednia, tańce, śpiewanie, no i właśnie piernikowe serca, które polecamy szczególnie planującym miłosne podboje.

A gdy po wręczeniu takowego serca wybrance zabraknie wam weny, co dalej robić... Też mamy dla Was propozycję! Zaproście ją (jego) do MDK w niedzielę. Na godzinę 19 zaprasza międzynarodowa grupa operowa Sonori Ensemble, która gwarantuje niezapomniany wieczór z operą i operetką. Bilety po 30 zł, a w zamian można będzie usłyszeć przeboje operetkowe oraz barwne sceny operowe z dzieł najsłynniejszych kompozytorów m.in. Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Delibes’a, Gounoda, Offenbacha, Straussa, Kalmana, Gershwina i innych. Słuchaczy z pewnością uwiedzie nastrojowy „Duet Kwiatów”, żartobliwa „Aria Lalki”, uwodzicielska Carmen, zabawne postacie „Zemsty Nietoperza”, „Barona Cygańskiego” i wielu innych. Zaśpiewają: Agnieszka Drożdżewska (sopran, Wrocław), Barbara Spitzer (sopran, Wiedeń), Anna Wilczyńska (sopran, Wrocław), Izabela Strzelecka (mezzosopran, Wrocław), Tomasz Tracz (tenor, Wrocław), Ivo Michl (baryton, Praga), Witold Janusz (fortepian, Wrocław). Prowadzenie Martyna Witowska (Teatr Ad Spectatores, Wrocław).

Zapraszamy, ta joj!!!

Janusz Pawul/ii