Nowy tydzień w MDK (15.02–22.02)

Nowy tydzień w MDK (15.02–22.02)
fot. MDK Zgorzelec Ferie, ferie i po feriach. A u nas, niezależnie od pory roku, robota wre, że nie ma kiedy taczki załadować…
istotne.pl mdk zgorzelec

Dowód? Proszę bardzo, w kinie PozaNova szpule się palą! Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek! We wszystkie te dni odbywają się u nas przedpołudniowe seanse dla szkół w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Są takie dni (np. wtorek), kiedy tylko do południa mamy po trzy seanse! A są jeszcze projekcje wieczorne, nie ma zmiłuj!

W tym tygodniu kinomaniaków zapraszamy na niesamowitą historię pt. „Eisenstein w Meksyku”. Obraz wyreżyserował Peter Greenaway, a to nazwisko dla znawców kina awangardowego to znak rozpoznawczy, że na ekranie dziać się będzie sporo. Greenaway swój najnowszy film nakręcił o śmierci i seksie, choć tego drugiego jest tu zdecydowanie więcej. Tytułowy Eisenstein, wyniesiony w ojczyźnie na piedestał, w Guanajuato (Meksyk) staje się facetem żądnym wolności, dającym sobie prawo do szaleństwa, spontaniczności. I do odkrywania – w wieku trzydziestu kilku lat – uwielbienia do lekkich obyczajów. Zainteresowani? Prosimy bardzo, do środy włącznie, godz. 18.01. Bilety po jedenaście.

A od piątku Ciro Guerra zaprasza na „W objęciach węża”. To historia relacji pomiędzy szamanem z Amazonii i dwoma naukowcami, którzy przez 40 lat szukali w dziewiczych lasach świętej, leczniczej rośliny. Jest to obraz spotkania cywilizacji widziany oczami człowieka stamtąd. Jury konkursu tegorocznego festiwalu w Cannes przyznało mu główną nagrodę kina artystycznego, a film walczy o nominację do Oscara. I takie rzeczy teraz u nas! Ale uwaga, w weekendy bilety mamy droższe, po 12 i 14 zł.

W środę stanie się tradycji zadość i znów spotkają się u nas słuchacze Transgranicznego Uniwersytetu III Wieku. Wykład o godz. 11 będzie nosił tytuł „Jak się bawić, to się bawić”. Fajnie być studentem seniorem! Zwłaszcza że, zdaje się, studenci juniorzy mają właśnie teraz sesję :) A tu proszę, pełny lajcik. Aż do czwartku, bo w czwartek już na poważnie. W czwartek słuchacze TUTW mają warsztaty, także u nas. Temat: „HIV – prawda i mity”.

Także w czwartek odbędzie się na naszej scenie konkurs recytatorski dla deklamatorów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu. Fajna rzecz, gdybyście mieli czas przed południem. Początek bodaj już ósma rano. W czwartek po południu zapraszamy natomiast na warsztaty cyrkowe, które poprowadzą u nas członkowie Stowarzyszenia Cyrkowego z Görlitz.

PlakatPlakatfot. MDK Zgorzelec

Ze szczególnym uśmiechem zapraszamy na niedzielę. Zapraszamy dzieci i rodziców. O godzinie 16 rozpoczną się muzyczno-edukacyjne zajęcia dla milusińskich, które poprowadzą Agata i Grzegorz Żakowie. W ich trakcie nasi mali goście będą mogli nie tylko posłuchać muzyki i ciekawych historii z nią związanych, nie tylko obejrzeć slajdy z muzycznych wypraw pary prowadzącej, ale także spróbować swoich sił w grze na różnego rodzaju instrumentach. Będzie także okazja, aby wspólnie podjąć się plastycznej interpretacji usłyszanych utworów. Niedzielne spotkanie rozpoczyna nasz nowy cykl niedzielnych spotkań muzyczno-edukacyjnych, który potrwa aż do maja. Wstęp jedyne 5 zł.

Janusz Pawul, MDK Zgorzelec