Nowy tydzień w MDK (26.10–2.11)

Nowy tydzień w MDK (26.10–2.11)
fot. Qbanez/Wikimedia Commons Grand opening, czyli wielkie otwarcie tego tygodnia pod zieloną kopułą należy ponownie (tak jak tydzień temu) do najlepszych uczniów zgorzeleckich szkół.
istotne.pl mdk zgorzelec

W poniedziałek o godz. 17. młodzi ludzie wyróżniający się w nauce, sporcie oraz działalności artystycznej odebrali z rąk burmistrza Rafała Gronicza specjalne stypendia. Poniedziałkowa uroczystość była już kolejną, podczas której wyróżnienia zostaną wręczone, co oznacza ni mniej, ni więcej tylko tyle, że mamy w mieście aż tak wielu zdolnych młodych ludzi, że podczas jednej akademii nasze skromne, acz czcigodne mury MDK, nie mogłyby ich wszystkich zmieścić. Chwała im! Nie murom, prymusom!

Poniedziałek to też kinowa lekcja w kinie Poza Nova w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz wieczorny seans filmu pt. „Życie na kredycie” w reż. Baldvina Zophoníassona, który kilka dni temu miał swoją światową premierę. To dwie godziny obyczajowej opowieści o 24-letniej Eik, która jest przedszkolanką i samotnie wychowuje 8-letnią córeczkę. Pod przykrywką pracy jako kelnerka często służy swoim wdziękami tym wszystkim, którzy gotowi są za to zapłacić. Film, choć momentami wydaje się dramatyczny, ma także momenty pełne humoru. Być może to właśnie czyni go tak interesującym. Szpula zaczyna się rozwijać o godz. 18.30. „Życie na kredycie” można u nas obejrzeć do środy włącznie. Bilety po 11 zł.

Wtorek to będzie dzień sesyjny. O godz. 12 zbierają się radni Rady Miasta Zgorzelec, by obradować o rzeczach ważnych i najważniejszych dla miasta. Także we wtorek salę widowiskową opanuje Teatr Moich Marzeń z Chorzowa, który na swoje spektakle zaprosił dzieci ze zgorzeleckich szkół. Uwaga, przedstawienia grane są na zamówienie, co oznacza, że nie są otwarte dla wszystkich chętnych.

W środę spotykają się u nas słuchacze Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład, który tradycyjnie rozpocznie się o godz. 11, tym razem wygłosi Beata Zygmuntowicz. Opowie o Teatrze Ziemi Zgorzeleckiej. A wieczorem, pamiętacie, kino!

W czwartek, oprócz tego, że mgr inż. Mirosław Sadowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego zabierze studentów-seniorów na warsztaty do świata statystyki (początek zajęć: godz. 11), to po południu odbędzie się u nas inauguracja wystawy konkursowej przygotowanej przez stowarzyszenie Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e.V. W tym roku organizowany przez stowarzyszenie konkurs fotograficzny „W podróży” miał za temat przewodni PRZEMYSŁ. Nadesłane zdjęcia będzie można u nas oglądać do 11 listopada. A gdy już wpadniecie je zobaczyć, koniecznie wstąpcie też do naszej galerii, gdzie od ubiegłego piątku prezentowana jest wystawa „70 lat Zgorzelca”. Można ją podziwiać do 22 listopada.

Na koniec tej tygodniówki mamy jeszcze serdeczne zaproszenie na piątkowy spektakl inaugurujący Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem. Będzie to sztuka pt. „Mąż mojej żony” w reż. Henryka Adamka, ze znanym doskonale w naszym mieście Jackiem Grondowym i Piotrem Konieczyńskim w rolach głównych. Bilety po 20 zł, ale niestety nie zostało ich już wiele.

Janusz Pawul