Uważajmy na oszustów – nie dawajmy pieniędzy osobom, których nie znamy

Uważajmy na oszustów – nie dawajmy pieniędzy osobom, których nie znamy
fot. Krzysztof Gwizdała Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać m.in. tzw. wnuczkom, fałszywym administratorom lub – ostatnio też – fałszywym funkcjonariuszom.
istotne.pl policja, oszustwo

To zapewne pozytywny efekt kampanii informacyjnych realizowanych przez policję. – Nadal jednak odnotowujemy przypadki tego typu przestępstw, w których w wyniku oszustwa pokrzywdzonymi są osoby starsze – mówią policjanci. – Pamiętajmy, że nigdy nie wiemy, kiedy oszuści zaatakują, dlatego policja apeluje o ostrożność, zasadę ograniczonego zaufania i otoczenie troską przez rodzinę i przyjaciół swoich bliskich oraz osób samotnych z sąsiedztwa. Dzięki czujności i wiedzy o sposobach działania przestępców seniorzy mogą nie tracić swoich oszczędności.

Nie tylko w ostatnich dniach we Wrocławiu oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób, podając się za członka rodziny, a następnie w celu uwiarygodnienia przedstawianego zdarzenia – również za policjanta. Sprawcy twierdzili, że uczestniczyli w wypadku i potrzebują pomocy finansowej. Rzekomy policjant potwierdzał, że członkowi rodziny grozi kara więzienia, jeżeli nie zostaną przekazane środki finansowe. W większości tych przypadków osoby starsze nie dały się oszukać. Wiele podobnych działań oszustów, zakończonych fiaskiem, miało też miejsce w innych dolnośląskich powiatach i regionach kraju. Niestety, zdarzają się nadal przypadki, że w podobnych okolicznościach mniej czujni pokrzywdzeni tracą często sporą ilość gotówki.

Policja przypomina, że funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy, współpracując z policjantami z Łodzi, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o takie właśnie oszustwa na szkodę osób starszych. Zatrzymany to 30-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego. Podejrzany został tymczasowo aresztowany.

Również policjanci z Legnicy zatrzymali mężczyznę, który oszukiwał starsze osoby, podając się za policjanta. Mężczyzna także został tymczasowo aresztowany. Natomiast we Wrocławiu policjanci zatrzymali mężczyznę, który oszukiwał i okradał starsze osoby, podając się za… hydraulika. Dwóch mężczyzn podejrzewanych o oszustwa na szkodę starszych osób zatrzymali też wałbrzyscy policjanci, którzy współpracowali w tej sprawie z funkcjonariuszami z Lublina.

Mimo zatrzymań nadal pojawiają się kolejni oszuści. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny, np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów czy też przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze, np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki, tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym.

Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej ostatnio podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny. Lub że prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. – Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! – podkreślają mundurowi z Komendy Wojewódzkiej Policji. – Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych:

  • reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania
  • zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój
  • zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi – seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo policja apeluje, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

Nie reagujmy pochopnie na hasło: „syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy”, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

Bliscy, z którymi utrzymywany jest codzienny kontakt, mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje, oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. W większości przypadków mamy numer telefonu do syna, córki czy wnuczka. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

W związku z powyższym zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych – lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego, niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!

KWP we Wrocławiu/ig/ii