Nowy tydzień w MDK (18.04–25.04)

Nowy tydzień w MDK (18.04–25.04)
fot. MDK Zgorzelec Zobacz, co będzie się działo.
istotne.pl mdk zgorzelec

To będzie ludny dla nas czas, tych kilka dni, które przed nami. Rozkręcamy się powoli poniedziałkiem, którego główne punkty programu to przedpołudniowy seans projektu dla szkół Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, próba przedszkolaków z publicznej dziewiątki oraz wieczorny seans w kinie PozaNova, w którym do środy włącznie pokazujemy obraz „Sól ziemi” w reż. Juliano Ribeiro Salgado i Wima Wendersa. Fanom wartkiej akcji filmu nie polecamy, jest melancholijny. Ale też jest niemal genialnym dokumentem obrazującym, jak na przestrzeni 40 ostatnich lat zmieniała się ludzkość, zmieniali się ludzie i ich problemy. Gasimy światło o osiemnastej, bilety po 11 zł.

We wtorek pod kopułą w kolorze trawy spodziewamy się wielkiej ilości tremy i rozdygotanych nóg. Ale spokojnie, strach ma wielkie oczy, a możliwość zaistnienia na scenie to nie lada frajda. We wtorek mamy konkurs recytatorski dla uczniów klas I–III szkół podstawowych. Gdyby rodzice, babcie czy dziadkowie chcieli posłuchać swoich najsłodszych, to informujemy, że prezentacje zaczynają się o godz. 10.

We środę będzie u nas tłok. Oj, będzie. We środę zapraszamy na casting do serialu fabularnego pt. „Komisja Morderstw”, produkowanego dla TVP1. W rolach głównych występują: Krzysztof Pieczyński, Małgorzata Buczkowska, Paweł Małaszyński. Agencja aktorska Edwin z Wrocławia poszukuje jako statystów osób w wieku 8–100 lat. Werbunek potrwa od godz. 11 do 17.

Także w środę odbędzie się u nas Miejski Przegląd Teatralny Grup Przedszkolnych. Początek – godz. 10. I wiecie co... Także z tego powodu spodziewamy się tłumów!

A żeby środową frekwencję jeszcze ździebko dopełnić, miło nam poinformować, że jak co tydzień spotkają się u nas tego dnia seniorzy z Transgranicznego Uniwersytetu III Wieku. Wykład startuje o godz. 11, a jego temat to „Godzina dla ziemi”. Spotkanie poprowadzą mgr Dorota Tyniec i Alicja Hartwiger.

Dzień później, w czwartek, także gościć będziemy u siebie studentów-seniorów. Tym razem na zajęciach warsztatowych pt. „Sanepid nt. cukrzycy i dań dla diabetyków”, które poprowadzi
lek. internista, pan Andrzej Kraczko.

W czwartek zapraszamy również dzieci i młodzież – po południu mamy dla was zajęcia cyrkowe, początek godz. 16.30

W piątek o godz. 17.00 spotkajmy się wszyscy w galerii MDK. Warto. Wernisaż wystawy plastycznej artystów ze Stowarzyszenia Plastyków Görlitz/Loebau.

A w niedzielę, po pysznym rosole, zapraszamy rodziny z dziećmi na kolejne muzyczne spotkanie z rodziną Żaków. Początek godz. 16, wstęp 5 zł. A co tym razem? Zabawa pod hasłem: „Wielka orkiestra małych instrumentów świata”.

I już na koniec tej zapowiedzi zaproszenie dla kinomanów. Co tu dużo pisać... To będzie hit. A na pewno premiera. Światowa! Zapraszamy Was na 98-minutowy dokument autorstwa Joshuy Oppenheimera pt. „Scena ciszy”. To poruszający film stanowiący uzupełnienie nominowanej do Oscara „Sceny zbrodni”. Dzięki nagraniom przedstawiającym sprawców zbrodni, dokonanych w Indonezji w 1965 r., ocalałe małżeństwo dowiaduje się, w jaki sposób zamordowano ich syna i kto dokonał egzekucji. Ich najmłodszy syn, optyk Adi, postanawia przerwać zmowę milczenia i stawić czoło wciąż bezkarnym mordercom brata w pozornie szaleńczy sposób: badając im wzrok, żąda od nich przyjęcia odpowiedzialności za popełnione czyny. Bezprecedensowy obraz stanowi świadectwo przerwania pięćdziesięciu lat ciszy. Światło gaśnie o godz. 18, bilety po 14 i 12 zł.

Przybywajcie!

PS Z rzeczy ważnych, choć raczej trudnych do zakwalifikowania w dziale kultura, wymienić należy także doroczne spotkania sprawozdawcze zgorzeleckiej spółdzielni mieszkaniowej, które odbędą się u nas o godz. 16.00 w poniedziałek i wtorek. I mimo że to nie spektakl, koncert ani recital, piszemy o tym, bo po pierwsze, odbędą się u nas, a po wtóre, dla wielu z Państwa to pewnie dość istotna wiadomość.

Janusz Pawul/ii