Kolejne ofiary oszustów na tak zwanego wnuczka

Kolejne ofiary oszustów na tak zwanego wnuczka
fot. sxc.hu Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom 21-letniemu Grzegorzowi P. oraz Mateuszowi N., którym zarzucono oszustwo 5 osób w podeszłym wieku metodą na wnuczka.
istotne.pl oszustwo, pieniądze

Do tych przestępstw doszło w okresie od 15 września do 16 października 2014 roku w Kamiennej Górze, Leśnej, Kożuchowie, Lubaniu oraz w miejscowości Dąbie i w Poznaniu.

Za każdym razem sprawcy telefonowali do pokrzywdzonych podając się za ich wnuków i prosili o przekazanie im pieniędzy w kwotach od 20.000 złotych do 61.000 złotych. Podczas rozmowy twierdzili, iż są sprawcami wypadku drogowego, w którym pokrzywdzeni doznali obrażeń ciała. Przekonywali pokrzywdzonych, że muszą przekazać te pieniądze funkcjonariuszom policji albowiem w innym przypadku trafią do więzienia. Pokrzywdzeni za każdym razem niczego nie podejrzewając przekazywali oszustom żądane kwoty. W okresie 1 miesiąca sprawcy oszukali swoje ofiary na łączną kwotę 103.000 złotych.

W dniu 15.10.2014 roku udało się zatrzymać jednego z oszustów na gorącym uczynku, kiedy to usiłował oszukać mieszkankę Lubania. Grzegorz P. podając się za jej siostrzeńca poprosił ją o wydanie oszczędności twierdząc, że spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy. Pokrzywdzona jednak mu nie uwierzyła, a o swoich podejrzeniach powiadomiła policję. Następnego dnia policjanci zatrzymali w Kożuchowie także drugiego sprawcę.

Za zarzucane oszustom przestępstwa grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Wyżej wymienieni nie byli dotychczas karani sądownie.