Piętnasty Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny

Piętnasty Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny
fot. www.sxc.hu (prof_alex) Już po raz piętnasty Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu, wspólnie z niemieckim partnerem Musikschule Johanna Adama Hillera, organizuje Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Zgorzelec/Görlitz.
istotne.pl konkurs

Odbędzie się on w dniach 14–17 stycznia 2016 w salach koncertowych partnerskich szkół muzycznych i Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

15 edycja konkursu wpisuje się w tegoroczne obchody potrójnego jubileuszu zgorzeleckiej szkoły muzycznej i dlatego zauważymy kilka nowości. To muzyczne święto młodych pianistów w Zgorzelcu trać będzie o jeden dzień dłużej. Konkurs poprzedzi uroczysty Koncert Inauguracyjny w wykonaniu Justyny Chmielowiec, który odbędzie się 14 stycznia o godz. 17.00 w MDK.

Wraz ze wzrostem popularności konkursu organizatorzy wydłużają listę sponsorów. W tym roku po raz pierwszy konkurs firmuje Centrum Edukacji Artystycznej oraz Gmina Zgorzelec. Tak więc atrakcyjne nagrody są już zapewnione, co z pewnością cieszy młodych artystów!

Dla nas, mieszkańców Zgorzelca, istotna będzie możliwość oglądania relacji z przebiegu konkursu, jak i transmisji Koncertu Inauguracyjnego oraz Konkursu Laureatów w lokalnej telewizji.

Nasz zgorzelecki konkurs zyskał wysoką rangę i stał się uznaną imprezą muzyczną wśród pianistów. Jego wielka popularność już dawno przerosła oczekiwania organizatorów i także w tym roku zanotowano ogromną liczbę zgłoszeń kandydatów – blisko 300 osób. Jednak zgodnie z regulaminem w kategorii solowej przyjęto 100 pianistów, ponadto 40 muzyków w kategorii duety i zespoły kameralne.

W piętnastej edycji zaprezentują się instrumentaliści z Polski, Niemiec, Czech, Austrii, Ukrainy i Rosji. Rywalizować będą w 6 kategoriach wiekowych o atrakcyjne nagrody ufundowane przez lokalne samorządy oraz firmy i organizacje.

Celem konkursu jest propagowanie muzyki fortepianowej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach: fortepian solo, duety fortepianowe i zespoły kameralne. Uczestnicy oceniani będą przez znamienitych profesorów Akademii Muzycznych z Polski i Niemiec. Międzynarodowe jury obradować będzie równolegle po dwóch stronach granicy. W tegorocznej edycji konkursu w Zgorzelcu zaprezentują się grupy starsze, natomiast młodsi grać będą w Görlitz.

XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny zakończy się Koncertem Laureatów 17 stycznia 2016 w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu o godz. 15.00. Wówczas wręczone zostaną nagrody główne oraz szereg nagród specjalnych, w tym tradycyjne Nagrody Specjalne Starosty Powiatu Zgorzeleckiego oraz Nagrody Specjalne Burmistrza Miasta Zgorzelec. Podczas tegorocznej edycji konkursu po raz pierwszy nagrodę wręczy Wójt Gminy Zgorzelec, który dołączył do grona sponsorów.

Konkurs jest otwarty dla publiczności. Zarówno wejście na Koncert Inauguracyjny 14 stycznia, Koncert Laureatów 17 stycznia, jak i wszystkie przesłuchania konkursowe w dniach 15 i 16 stycznia są bezpłatne!

Serdecznie zapraszamy do sal koncertowych Szkół Muzycznych w Zgorzelcu przy ulicy Langiewicza 29 i Görlitz przy Fischmarkt 6 oraz Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu w dniach 14–17 stycznia 2016 roku.

Dorota Adaszewska/PSM