Majowe świętowanie w Zgorzelcu

Majowe świętowanie w Zgorzelcu
fot. freeimages.com (hux) Nieco inaczej niż zwykle, bo bez pierwszomajowego pikniku na trawie, za to z rozbudowanym programem obchodów Święta Konstytucji 3 maja, powitamy w tym roku w Zgorzelcu maj. Będzie poważnie, tanecznie i koncertowo. Zapraszamy!
istotne.pl święto, um zgorzelec

W ostatnich latach majówkowym piknikom na trawie nie sprzyjała pogoda. Było chłodno, pochmurno, czasami deszczowo, dlatego Miejski Dom Kultury i wspierające go organizacyjnie stowarzyszenia i instytucje postanowili, że tym razem na piknik zaproszą w drugiej połowie maja.

Nie oznacza to jednak, że majowe święta pozostaną bez atrakcji. Dzięki MDK, szkole muzycznej, bibliotece, uczniom LO im. Braci Śniadeckich, seniorom i dzieciakom z zespołu Lusatia z Osieka Łużyckiego tegoroczne Święto Konstytucji 3 maja będzie inne niż zwykle i będzie miało swoją kontynuację 8 maja.

Miejskie obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Zgorzeleckie obchody Święta Konstytucji 3 maja rozpocznie tradycyjna msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Bonifacego, po której zapraszamy na krótką uroczystość patriotyczną pod pomnikiem Millenium.

Po południu, na skwerze im. księdza Jerzego Popiełuszki, uczniowie LO im. Braci Śniadeckich i burmistrz Zgorzelca od godziny 16.00 będą nam czytać fragmenty Konstytucji 3 maja. Kiedy skończą, dzieci z zespołu Lusatia z Osieka Łużyckiego i seniorzy z Miejskiego Klubu Seniora zaproszą do wspólnego poloneza. Chwilę potem, o godzinie 17.00, w holu Miejskiego Domu Kultury rozpocznie się recital fortepianowy Janusza Olejniczaka, który odwiedzi Zgorzelec na zaproszenie Państwowej Szkole Muzycznej w Zgorzelcu, która w tym roku świętuje potrójny jubileusz.

Majowe świętowanie w ZgorzelcuMajowe świętowanie w Zgorzelcufot. UM Zgorzelec

Trzecie spotkanie Salonu MDK – Porozmawiajmy o Konstytucji

Spotkanie Salonu MDK poświęcone będzie polskim ustawom zasadniczym: począwszy od Konstytucji 3 maja, aż po obowiązująca obecnie Konstytucję RP z 1997 roku. Opowie o nich dr Ryszard Balicki, wybitny prawnik, konstytucjonalista, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

Majowe świętowanie w ZgorzelcuMajowe świętowanie w Zgorzelcufot. UM Zgorzelec

8 maja, miejskie obchody 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej

Burmistrz Miasta Zgorzelec oraz organizacje kombatanckie zapraszają do udziału w uroczystościach rocznicowych, które rozpoczną się o godzinie 12.00 przy pomniku Orła na cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

Renata Burdosz /samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami UMZ/ii