„Wolność bez nałogu”, czyli profilaktyka antynarkotykowa dla rodziców i młodzieży

„Wolność bez nałogu”, czyli profilaktyka antynarkotykowa dla rodziców i młodzieży
fot. KPP Lubin Ruszył cykl spotkań w szkołach. Wszystko to w ramach projektu edukacyjno-profilaktycznego „Wolność bez nałogu”.
istotne.pl policja, akcja, wykład, narkotyki, mops bolesławiec

Policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej wspólnie z terapeutkami z Sekcji Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie rozpoczęły działania w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki antynarkotykowej.

Młodzież dowiaduje się od policjantek o konsekwencjach prawnych zażywania środków odurzających oraz spożywania alkoholu, a także posiadania i udzielania narkotyków, dopalaczy i innych nielegalnych substancji. Terapeutki prowadzą warsztaty i rozmowy z młodzieżą, podczas których uczniowie przyswajają wiedzę o szkodliwości zażywania środków odurzających i psychoaktywnych, a także o tym, w jaki sposób mogą uniknąć tego szkodliwego nałogu, a – w przypadku uzależnienia – gdzie mogą szukać pomocy.

W celu rozszerzenia profilaktyki antynarkotykowej i dotarcia do osób, które mają największy wpływ na dzieci – czyli do rodziców – osobno organizowane są prelekcje właśnie dla tych ostatnich. W trakcie wykładów Łukasz Rachwalski z Biura Profilaktyki Uzależnień przedstawia założenia projektu, przekazuje fachową wiedzę oraz prezentuje rekwizyty znajdujące się w specjalnych walizkach edukacyjnych. Zawierają one przedmioty, które młodzi ludzie mogą posiadać w domu lub w szkole, a które wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków odurzających. (Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców).

Cele projektu to m.in. podnoszenie poziomu świadomości społecznej w zakresie problematyki narkotykowej oraz przekazywanie informacji na temat działania narkotyków i środków odurzających, a także odpowiedzialności karnej za ich posiadanie, rozprowadzanie, wytwarzanie.