Czy można wspierać stawy suplementami diety?

Czy można wspierać stawy suplementami diety?
fot. ruszajpozdrowie.pl Gdyby ktoś zadał sobie trud uważnego oglądania reklam w telewizji, zapewne musiałby dojść do wniosku, że najwięcej tych – niezbyt zresztą mądrych – filmików promuje suplementy diety, przedstawiając je, choć nie wprost, bo nie wolno, jako leki lub substancje lekopodobne. W rzeczywistości jednak suplement to nic innego jak uzupełnienie diety. Nie jest lekiem, lecz zbiorem witamin, minerałów i innych substancji mogących mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka. Jeśli więc ktoś cierpiący na ostre bóle kupi sobie suplement na stawy w przekonaniu, że to go wyleczy, będzie bardzo zawiedziony.
istotne.pl bieg, sport

Stawy są bardzo wrażliwe. Ich przeciążenie lub naturalne zużycie postępujące wraz z wiekiem może sprawić, że przestają należycie funkcjonować, a człowiek odczuwa niekiedy bardzo silny ból podczas wykonywania ruchów. Jak z każdą chorobą, także ze schorzeniami stawów należy pójść do lekarza i od niego oczekiwać pomocy.

Działania lekarza można jednak wspomagać (najlepiej działając w porozumieniu z nim) odpowiednią dietą. Dobrze dobrane składniki żywieniowe dostarczą stawom substancji wspierających ich regenerację. Dietę można z kolei wesprzeć suplementami. Jakimi? Tu też najwięcej ma do powiedzenia lekarz, ale można sobie wyrobić opinię na temat suplementów, odwiedzając stronę http://ruszajpozdrowie.pl/suplementy-stawy-siegnac/

Niektórym ludziom pomaga sama świadomość, że coś „biorą”. To oni najchętniej kupują suplementy diety. Na stawy niekoniecznie im one pomogą, ale wywołają przeświadczenie o aktywnej walce ze schorzeniami i już to może poprawić niektórym samopoczucie. Człowiek, który chce wyzdrowieć i sądzi, że robi coś w tym kierunku, ma większe szanse na poprawę swego stanu niż ktoś zrezygnowany i bierny.

Jak zatem dbać o wzmocnienie stawów? Suplementy suplementami, ale najważniejszy jest ruch, byle odpowiednio dawkowany. Taki, który wspiera kondycję, ale nie przeciąża. Ruchowi powinien towarzyszyć wypoczynek – zwłaszcza, jeśli ktoś uprawia sport, a nie tylko np. spaceruje. Ruch + wypoczynek + właściwe odżywianie to w sumie ochrona stawów. Suplementy przydadzą się przede wszystkim wtedy, gdy okaże się, że ochrona była niewystarczająca.

I aż się prosi o truizmy, o powtarzanie każdemu człowiekowi: nie pij, nie pal, jedz warzywa i owoce, nie przesadzaj z mięsem, unikaj posiłków ciężkostrawnych i słodyczy. A człowiek to wszystko dobrze wie. Sęk w tym, że na ogół nie za bardzo się tym przejmuje i zaczyna dbać o siebie dopiero wtedy, gdy złamie go choroba.

tekst zlecony