materiał promocyjny

Recykling w Polsce na tle Europy – jak to wygląda?

Wysypisko śmieci
fot. eko-logis.pl Ekologiczne zarządzanie odpadami komunalnymi w Polsce wciąż staje się coraz bardziej rygorystyczne. Od 1 lipca 2017 urozmaicono zasady segregacji i zwiększono liczbę pojemników na odpady. Czy takie działania są potrzebne? Tak, jeżeli los naszej planety nie jest nam obojętny i chcemy dorównać do średniej europejskiej pod względem recyklingu odpadami.
istotne.pl 1 śmieci, ekologia, miasto lubin

Reklama

Niemcy wzorem recyklingu

Kraje europejskie są bardzo zróżnicowane, jeżeli chodzi o ogólną segregację i przestrzeganie ekologicznych zasad. Na północy, w Skandynawii recykling jest traktowany bardzo poważnie, tak samo jak w Niemczech. W Szwecji na wysypiskach ląduje zaledwie 2% wszystkich odpadów, a 50% jest palona, aby ogrzać domy i uzyskać ekologiczną energię pochodzącą ze specjalistycznych spalarni.

W Norwegii każdy większy sklep wyposażony jest w automat zbierający butelki zwrotne. U zachodnich sąsiadów niemal połowa śmieci przekazywana jest do ponownego przetworzenia i wynik ten jest najwyższy w Europie.

Dla porównana, Według Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce oddano do recyklingu w 2015 roku 17,6% odpadów. Natomiast rok wcześniej dane mówią o 13%, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 27%. Obecnie, sytuacja w gospodarce odpadami komunalnymi wciąż ulega poprawie, jednak prawdopodobnie w 2017 roku nie zdołamy jeszcze uzyskać średniej europejskiej. Niemniej jednak wprowadzane ulepszenia i nowe zasady przynoszą skutek i małymi kroczkami dążymy do sukcesu. Dziś Polska znajduje się na poziomie Włoch, Francji i Finlandii pod względem ponownego przetwarzania surowców.

Ile produkujemy odpadów komunalnych?

Statystyki w GUS informują, że w ciągu całego roku 2015, Polacy uzbierali aż 10,8 mln ton odpadów komunalnych, a najwięcej przypada na województwo Dolnośląskie. Każdy z nas produkuje własne ok. 283 kg odpadów, co stanowi aż o 5,2% więcej, niż w roku poprzednim. W Polsce ilość śmieci jest dwukrotnie większa niż we wspomnianych Włoszech, Francji czy Finlandii.

Możemy jednak się pochwalić poziomem odzysku aluminium. W ciągu ostatnich 20 lat recykling tego pierwiastka chemicznego wzrósł o 77%. Dziś, zdaniem prezesa Fundacji Recal Jacka Wodzisławskiego, oddajemy do odzysku niemal 80% aluminium, co zapewnia nam miejsce w czołówce Unii Europejskiej. Jest to niezwykle opłacalny biznes, ponieważ za jedną tonę aluminium uzyskamy ok. 4 tyś zł.

Najsłabiej rozwinięty recykling w Europie

Im dalej na południe, tym problem z odpadami komunalnymi rośnie. Do państw o najniższym poziomie odzysku odpadów zalicza się Portugalię, Włochy, Grecję oraz Hiszpanię. Wynik ten spowodowany może być niekorzystną sytuacją finansową oraz licznymi wyspami, gdzie segregacja jest utrudniona. Na niewłaściwe rozdzielanie odpadów wpływa również fakt, że są to miejsca bardzo turystyczne, a wczasowicze nie zawsze stosują się do panujących norm ekologicznych.

Sprawdź więcej informacji na temat wywozu odpadów na stronie http://www.eko-logis.pl/legnica/

Reklama