Zabierają miejsca niepełnosprawnym kierowcom

Zabierają miejsca niepełnosprawnym kierowcom
fot. freeimages.com (andrewatla) Zarówno w centrach miast, jak i na osiedlach pojawia się coraz więcej miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Niestety, miejsca te często zajmują zupełnie sprawni ruchowo kierowcy.
istotne.pl policja, niepełnosprawność

Osobą uprawnioną do parkowania w takim miejscu jest osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca samochodem oznaczonym kartą parkingową. Posiadacz takiej karty może korzystać ze specjalnych miejsc parkingowych w każdym kraju Unii Europejskiej, bez względu na to, czy jest jego obywatelem, czy nie. Przepisy zezwalają również na parkowanie w takich miejscach kierującemu pojazdem, który przewozi osobę o obniżonej sprawności ruchowej, a ponadto – pracownikom placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych. Nie należy jednak zapominać o tym, aby oryginał karty parkingowej był umieszczony za przednią szybą samochodu, i to w sposób umożliwiający odczytanie jej pierwszej strony.

˜– Interwencje lubińskiej policji dotyczące parkowania pojazdów nieuprawnionych na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych są częste, dlatego też przypominamy, że za złamanie zakazu parkowania na tzw. kopertach kierowca zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł, a samochód zostanie odholowany na jego koszt na parking strzeżony – mówią mundurowi. – Zaś kierowcy przyłapani na używaniu kopii kart lub posługiwaniu się dokumentami należącymi do osób zmarłych muszą liczyć się z surowymi karami. Kodeks karny przewiduje w takich przypadkach od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.