Pożyczki pozabankowe i ich zalety

Pożyczki pozabankowe i ich zalety
fot. Krzysztof Gwizdała Zależnie od indywidualnych okoliczności i wymagań pożyczki pozabankowe często przewyższają te tradycyjne pod niemal każdym względem. Mimo to, pożyczkobiorcy wahają się niekiedy przed skorzystaniem z pożyczki pozabankowej ponieważ dotychczas współpracowali jedynie z dużymi bankami.
istotne.pl pieniądze

Jednak gdy odkryjemy ich zalety, pożyczki pozabankowe mogą wydać się nam na tyle atrakcyjne, że nigdy już nie skorzystamy z oferty tradycyjnych pożyczkodawców.

Firmy pożyczkowe niebędące bankami są bowiem w stanie zaoferować szybki i elastyczny produkt zarówno klientom biznesowym jak i prywatnym, często zupełnie inaczej niż robi się to tradycyjnymi kanałami. Mimo, że poszczególne oferty mogą znacząco różnić się między sobą, to ich zalety są najczęściej podobne. Pożyczki pozabankowe w większości charakteryzują się:

Ratami, na które możesz sobie pozwolić

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest wysokość rat, które (paradoksalnie) najczęściej okazują się mniejsze i łatwiejsze do spłaty, niż te które zaoferują nam tradycyjne instytucje finansowe. Głównym powodem takiego stanu rzeczy, są znacznie mniejsze koszty operacyjne, wynikające z mniejszej skali działania oraz braku, lub kilku zewnętrznych interesariuszy. Dzięki temu pożyczkodawcy nie muszą naliczać tak wysokich marż na swoje produkty. Choć ciężko w to uwierzyć, pożyczki pozabankowe często znacząco przewyższają produkty konkurencji.

Pożyczkami dopasowanymi do potrzeb

Kolejną znaczącą zaletą tego typu alternatywnych pożyczek, jest sposób w jaki mogą one zostać dopasowane w zależności od potrzeb pożyczkobiorcy. Tradycyjne instytucje finansowe mają najczęściej ściśle określone warunki udzielania pożyczki, a osoba która się o nią ubiega musi spełnić wiele wymagań, aby jej wniosek nie został odrzucony. Natomiast pożyczki pozabankowe mogą być dowolnie dopasowywane do indywidualnych potrzeb, zaś wymogi stawiane biorcom nie są tak restrykcyjne.

Szybszą decyzją

Zależnie od pożyczkodawcy, na którego się decydujemy, środki na koncie mogą znaleźć się jeszcze tego samego dnia. Pod tym względem pożyczki znacząco przewyższają produkty oferowane przez banki, gdzie analiza najprostszej pożyczki konsumenckiej może zająć dni lub nawet tygodnie. Niezależnie od kwoty jakiej potrzebujesz i tego, jak szybko musi ona znaleźć się na Twoim koncie, większość pozabankowych firm pożyczkowych będzie w stanie sprostać Twoim wymaganiom.

Łagodniejszą oceną zdolności kredytowej

Większość największych instytucji bankowych zawsze będzie zwracała uwagę głównie na zdolność kredytową przy ocenie wniosku o pożyczkę. To oznacza, że niezależnie od prawdziwej sytuacji finansowej i osobistej, niska zdolność kredytowa wykluczy Cię od razu w procesie ubiegania się o pożyczkę. W przypadku, gdy zdecydujemy się na pożyczki pozabankowe mamy o wiele większą szansę, że analizie zostaną poddane czynniki w szerszym wymiarze. Firmy pożyczkowe wiedzą bowiem, że zdolność kredytowa nie oznacza automatycznie najlepszego interesu.

Warunkami spłaty

Ostatnią zaletą jest to, że pożyczki pozabankowe są zazwyczaj oferowane z bardziej elastycznymi i dostosowanymi do potrzeb warunkami spłaty w porównaniu do ich tradycyjnych odpowiedników. To oznacza, że zarówno gdy chcesz spłacić zobowiązanie tak szybko jak to możliwe, albo rozłożyć je na daną liczbę miesięcy, pożyczkodawca sprosta Twoim wymaganiom. Zamiast narzucać pożyczkobiorcom sztywne reguły dotyczące rat i terminów, pożyczki pozabankowe dają im więcej kontroli nad spłatą zobowiązania.

tekst zlecony