Zadbają o bezpieczną Wielkanoc w powiecie lubińskim

Zadbają o bezpieczną Wielkanoc w powiecie lubińskim
fot. Wikimedia Commons Dolnośląscy policjanci zadbają o bezpieczeństwo w czasie zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
istotne.pl policja, święta

Wielkanoc już za kilka dni. Dolnośląscy policjanci już przygotowują się do tego okresu. Głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem objęte zostaną główne ciągi komunikacyjne, drogi wylotowe z miast, a także rejony kościołów i cmentarzy. Funkcjonariusze zadbają o sprawne i bezpieczne przemieszczanie się podróżnych, ale również – jeśli tylko zajdzie taka potrzeba – udzielą stosownej pomocy. Doświadczenia z lat ubiegłych wskazują, że również w tym roku wiele osób, odwiedzając najbliższych, sporo czasu spędzi w drodze. Podróżować będą koleją, autokarami lub własnymi samochodami. Policjanci zwrócą uwagę na bezpieczeństwo podróżnych i ich bagaży na dworcach kolejowych czy autobusowych.

Jednak największego ruchu świątecznego funkcjonariusze spodziewają się na drogach. Dlatego też będzie więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze pojawią się nie tylko na tych najważniejszych drogach naszego regionu, ale również na drogach lokalnych. Będą to radiowozy (nie tylko te oznakowane), wyposażone m.in. w wideorejestratory. Gdy będzie tego wymagała sytuacja na drodze, funkcjonariusze będą kierować ruchem, aby podróżujący mogli sprawnie i bezpiecznie dojechać do celu. Wszystkim jednak to nam powinno zależeć na bezpieczeństwie, dlatego warto się do tej podróży odpowiednio przygotować.

Pamiętajmy:

  • wybierając się w dłuższą podróż, powinniśmy być wypoczęci
  • o sprawdzeniu naszego samochodu – czy są aktualne badania techniczne, czy oświetlenie jest sprawne, czy w spryskiwaczach jest płyn, czy jest gaśnica, koło zapasowe itp.
  • o sprawdzeniu dokumentów: zarówno samochodu, jak i kierowcy
  • przygotujmy sobie plan wyjazdu – trasę przejazdu, miejsca, gdzie będziemy mogli odpocząć w czasie podróży
  • o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach
  • o dostosowaniu prędkości do warunków drogowych oraz swoich umiejętności – jadąc wolniej, jedziesz bezpieczniej
  • nigdy nie wsiadamy za kierownicę samochodu po alkoholu.

Mundurowi radzą: w trakcie wyjazdów powinniśmy pamiętać również o zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań. Przed wyjazdem należy dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeżeli posiadamy rolety antywłamaniowe, to powinny one zostać opuszczone – przecież po to je zainstalowaliśmy. O przypilnowanie i zwrócenie uwagi na mieszkanie w czasie naszej nieobecności poprośmy zaufanego sąsiada. Nie pozostawiajmy żadnych śladów wskazujących na naszą nieobecność w mieszkaniu (porozrzucane reklamy na wycieraczce, korespondencja w skrzynce pocztowej). Nie pozostawiajmy kluczy do mieszkania w umówionym miejscu, np. w schowku lub pod wycieraczką.

Okres Świąt Wielkanocnych to również tradycja lanego poniedziałku. Pamiętajmy: niewłaściwe obchodzenie zwyczaju wielkanocnego, jakim jest śmigus-dyngus, czyli np. wylewanie na przechodniów z budynków dużych ilości wody lub zanieczyszczenie, a także rzucanie worków foliowych wypełnionych wodą z wiaduktów na przejeżdżające samochody, powodować może naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego. Takie osoby muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Pamiętajmy: oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – np. gdy zostanie zniszczone ubranie osoby. Szczególną uwagę należy zwrócić w tym okresie na dzieci, gdyż w ferworze zabawy związanej z oblewaniem wodą bardzo często najmłodsi wybiegają na jezdnię, łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Gdy coś wyda się nam niepokojące, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać policjantom pod numerami 997 lub 112. Ci zaś będą sprawdzać każdy tego typu sygnał.