Seniorzy nie dali się oszukać bezczelnym bandytom

Seniorzy nie dali się oszukać bezczelnym bandytom
fot. KPP Bolesławiec Dzięki czujności i świadomości, jak działają oszuści, seniorzy nie stracili swoich oszczędności.
istotne.pl policja, oszustwo

15 lutego telefon zadzwonił do 63-letniej mieszkanki Lubina. Mężczyzna, podając się za jej syna, oświadczył, że uległ wypadkowi i potrzebuje pieniędzy na naprawę auta pokrzywdzonych. Drugi zaś z mężczyzn, który udawał policjanta, usiłował wyłudzić od 66-latki aż 35 tysięcy zł. Dzięki czujności seniorek nie doszło do oszustwa i kobiety nie straciły swoich oszczędności.

Lubińscy policjanci:

Mając na uwadze powyższe sytuacje, apelujemy do osób starszych o rozsądek i rozwagę przy przekazywaniu jakichkolwiek pieniędzy osobom nieznanym. Aby nie stać się kolejną ofiarą bezwzględnego oszustwa, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jeżeli nie znamy odwiedzającego, warto spytać o cel wizyty oraz poprosić o okazanie dokumentu tożsamości lub identyfikatora. Nie należy także udzielać przez telefon informacji dot. swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.

Starajmy się również unikać posiadania znacznej ilości gotówki w miejscu zamieszkania.

Pamiętajmy też, aby unikać podejrzanie korzystnych ofert, przede wszystkim gdy są one połączone z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy osobom obcym.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod nr tel. 997, gdyż dzięki natychmiastowej interwencji policjantów przestępcy będą mogli być szybko zatrzymani.

I dodają:

W pracy funkcjonariuszy bardzo pomocne będą informacje pozyskane od pokrzywdzonego. Należy więc zapamiętać jak najwięcej szczegółów charakteryzujących sprawcę.

Lubińscy policjanci apelują także do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów i złodziei.