Zachowajmy ostrożność w czasie przedświątecznych zakupów

Zachowajmy ostrożność w czasie przedświątecznych zakupów
fot. freeimages.com (dimitris petridis) Coraz bliżej do świąt Bożego Narodzenia, a co za tym idzie – coraz większy ruch w sklepach, hipermarketach i centrach handlowych.
istotne.pl policja

Jak co roku w okresie przedświątecznym trwa gorączka zakupów. W miejscach publicznych, a w szczególności w hipermarketach i galeriach handlowych, można zauważyć zwiększony ruch. Nasz pośpiech, roztargnienie, brak ostrożności, mnogość promocji, kuszące propozycje zakupów – wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami, zapominamy o podstawowych, często najprostszych zasadach bezpieczeństwa.

Policjanci apelują o czujność i rozwagę

Pamiętajmy, by wybierając się na zakupy, nie brać ze sobą wszystkich oszczędności, a jedynie niezbędną gotówkę. Płaćmy za zakupy odliczoną kwotą. Pieniądze powinny być schowane w bezpiecznym miejscu, najlepiej po wewnętrznej stronie kieszeni odzieży czy torby, zabezpieczonej guzikiem lub zamkiem. Istotne jest, by nie pozostawiać portfela z pieniędzmi w otwartej torbie, na widoku, np. na ladzie sklepowej,

Istotne jest również, aby płaszczy, toreb i pakunków nie pozostawiać bez nadzoru.

Jeśli robimy zakupy na portalach aukcyjnych, pamiętajmy także, że i tam mogą znaleźć się osoby nieuczciwe. Oszuści czyhają na swoje ofiary, wykorzystując nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Pamiętajmy również o zachowaniu ostrożności podczas podróży w zatłoczonych, lokalnych środkach transportu.

W przypadku gdy podróżujemy własnymi samochodami, dbajmy o to, aby żadne wartościowe przedmioty nie znajdowały się w widocznym miejscu bez nadzoru. Pozostawione na siedzeniach klucze, dokumenty, torebki czy plecaki mogą okazać się łatwym łupem dla złodzieja.