Policja: apel do motocyklistów

Motocykl
fot. freeimages.com (Sergio Carracedo) Ciepłe i słoneczne dni sprawiają, że na drogach naszego regionu coraz częściej pojawiają się miłośnicy jazdy na dwóch kółkach. Lubińscy policjanci apelują do motocyklistów o zachowanie rozwagi i ostrożności.
istotne.pl 183 policja, motocykl, miasto lubin

Reklama

Z roku na rok wzrasta liczba motocyklistów w ruchu drogowym. Nie zawsze jednak pasja jazdy motocyklem idzie w parze z bezpieczeństwem. Jak wynika z policyjnych obserwacji, miłośnicy motocykli swoją brawurową jazdą, brakiem ostrożności i łamaniem przepisów ruchu drogowego często powodują poważne zagrożenia dla siebie lub innych użytkowników dróg. Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to także kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu, a przecież niezależnie od tego, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy dążymy do tego samego, czyli aby bezpiecznie dojechać do celu.

Wzmożone kontrole drogowe, nigdy nie zapewnią 100-proc. bezpieczeństwa na drogach, dlatego też lubińska policja apeluje do miłośników jednośladów o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie dozwolonych prędkości. Właściciele motocykli, zanim wyruszą w drogę, niech dobrze sprawdzą stan techniczny swojego jednośladu, zwłaszcza oświetlenie, stan opon i hamulców. Należy również pamiętać o tym, by zachować bezpieczną odległość między pojazdami, gdyż nawierzchnia jezdni jest zanieczyszczona, a co za tym idzie – wydłuża się droga hamowania.

Dlatego, motocyklisto, pamiętaj, że w bezpiecznym podróżowaniu, może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • odpowiednia odzież – właściwie dobrany kask, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice
  • gdy wsiądziesz na pojazd dwukołowy, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe
  • zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów
  • nie ścigaj się i nie urządzaj na drogach publicznych akrobatyki motocyklowej
  • nie „wciskaj się” pomiędzy jadące pojazdy – ktoś może Cię nie dostrzec
  • nigdy nie zbaczaj z toru jazdy niespodziewanie
  • nie wymuszaj na kierowcy samochodu konieczności zjeżdżania Tobie z drogi
  • nigdy nie wsiadaj za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Reklama