Jak wybrać smartfona? Porady dla „NIEtechnicznych”

Jak wybrać smartfona? Porady dla „NIEtechnicznych”
fot. Krzysztof Gwizdała Jak wybrać smartfona, by być z niego zadowolonym? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które o technologii wiedzą tyle samo co… nowonarodzone dziecko. Nie wszyscy znają się na procesorach lub innych podzespołach, a producenci i sprzedawcy telefonów wydają się o tym zapominać.
istotne.pl telefon, smartfon

Z nosem w tabelce

Wchodząc do sklepu z elektroniką, można zauważyć, iż przy każdym smartfonie znajduje się tabelka z jego specyfikacją techniczną. Dla osób, które znają się na technologii jest to ułatwienie, jednak pozostali nabywcy nie rozumieją nic z przedstawianych im danych – w takim przypadku warto skupić się na zupełnie innych cechach smartfona. Jedną z najważniejszych jest rzeczywista funkcjonalność urządzenia. Warto sprawdzić, jakie aplikacje są zainstalowane na urządzeniu, czy ich obsługa jest intuicyjna oraz czy wygodnie korzysta się ze sprzętu. Niewiele osób pamięta o tym, by sprawdzić tak prozaiczne rzeczy, jak choćby to, jak telefon leży w dłoni, czy mieści się do kieszeni w kurtce lub do niewielkiej torebki.

Powinno się pamiętać, iż cena telefonu często jest uzależniona jedynie od podzespołów, jakie są użyte do jego produkcji – im są one wydajniejsze, tym więcej kosztuje urządzenie. Nie każdy użytkownik smartfona potrzebuje jednak wyjątkowo dobrego aparatu fotograficznego, pamięci wewnętrznej większej niż 16 GB, czy innych funkcji, zachwalanych przez producentów. Warto pamiętać, iż najważniejszym wyznacznikiem przy wyborze smartfona są rzeczywiste potrzeby kupującego, a nie „potrzeby” kreowane przez twórcę sprzętu.

Pewne średniaki?

Zwykle osoby nieznające się na technologii i elektronice uważają, że im lepszy smartfon, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Często wybierają flagowce różnych marek, kierując się zasadą, iż droższe telefony służą dłużej. Okazuje się, że większość modeli ze średniej półki jest w stanie bez przeszkód posłużyć przez kilka lat i spełnić wszystkie potrzeby użytkowników. Dodatkowo kupując modele ze średniej półki cenowej, można kupić tanie ubezpieczenie https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance, dzięki któremu otrzyma się gwarancję wypłaty odszkodowania w przypadku uszkodzenia telefonu – bez względu na to, czy urządzenie będzie na gwarancji, czy też nie. Nierzadko tego typu smartfony są również proponowane za 1 zł w ramach abonamentu, co sprawia, że chętnie wybierają je osoby podpisujące nowe umowy z sieciami komórkowymi. W sklepach modele te często są natomiast sprzedawane w atrakcyjnych cenach w ramach promocji i sezonowych obniżek cen.

tekst zlecony