Zlikwidowali największą na Dolnym Śląsku fabrykę nielegalnych papierosów

Zlikwidowali największą na Dolnym Śląsku fabrykę nielegalnych papierosów
fot. KWP Wrocław Ponad 18 milionów papierosów i ponad 25 ton tytoniu zabezpieczyli funkcjonariusze z CBŚP w nielegalnej fabryce papierosów zlokalizowanej na Dolnym Śląsku.
istotne.pl policja, palenie

Policjanci z wrocławskiego CBŚP, współpracując z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i celnikami z Wrocławia, namierzyli nielegalną produkcję papierosów w halach magazynowych w miejscowości Tarnówek (pow. polkowicki). Co więcej, dotarli do magazynów w Lubinie i Prochowicach, gdzie przechowywane były gotowe wyroby. Jak ustalili, papierosy z tych miejsc trafiały do podwrocławskiej miejscowości Psary, gdzie były przepakowywane i transportowane na rynki europejskie. Funkcjonariusze ustalili też miejsca, skąd dostarczany był tytoń do produkcji. Towar trafiał do Tarnówka z Jawora i Legnicy.

Zlikwidowali największą fabrykę nielegalnych papierosówZlikwidowali największą fabrykę nielegalnych papierosówfot. KWP Wrocław
Zlikwidowali największą fabrykę nielegalnych papierosówZlikwidowali największą fabrykę nielegalnych papierosówfot. KWP Wrocław

W głównej hali produkcyjnej w Tarnówku policjanci zatrzymali 7 obywateli Ukrainy, którzy produkowali papierosy. Zabezpieczono tam kompletną linię produkcyjną i linię do pakowania gotowych wyrobów, a także elementy do konfekcjonowania. Maszyny zabezpieczone w hali są warte blisko 1,5 mln złotych. Ta do produkcji miała wydajność 3 tys. papierosów na minutę, a urządzenie do pakowania obsługiwało 150 paczek na minutę. Na miejscu policjanci zabezpieczyli również 8 milionów gotowych papierosów.

Pozostałe osoby były zatrzymywane w innych miejscach. Byli to przede wszystkim kurierzy przewożący gotowe wyroby do dalszej dystrybucji, a także mężczyźni zajmujący się przeładowywaniem produktów w halach magazynowych w Psarach. Miały one być poukrywane w transportach z margaryną i trafić na rynki Europy zachodniej. Zarówno w samochodach, jak i w hali przeładunkowej funkcjonariusze zabezpieczyli kolejne miliony gotowych papierosów.

W Prokuraturze Rejonowej w Lubinie 9 osób, w tym 2 Polaków, usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Pozostali podejrzani będą odpowiadać za przestępstwa karno-skarbowe. Usłyszeli w Prokuraturze Rejonowej w Trzebnicy zarzuty przechowywania wyrobów akcyzowych, za co grozi do 3 lat więzienia.

CBŚP/kom. Agnieszka Hamelusz/KWP Wrocław/ii