Połamali mu szczękę, grozili nożem, okradli. Bo źle policzył punkty w grze karcianej

Połamali mu szczękę, grozili nożem, okradli. Bo źle policzył punkty w grze karcianej
fot. www.sxc.hu (Egahen) Obaj napastnicy od dnia zatrzymania przebywają w areszcie. Dwóm górnikom z Lubina grozi do 15 lat pozbawienia wolności.
istotne.pl policja, prokuratura, sąd

Prokuratura Rejonowa w Lubinie oskarżyła dwóch mężczyzn, którzy w trakcie gry w karty uderzyli swego kompana w głowę butelką, a następnie okradli go, grożąc wcześniej zabójstwem.

Pokrzywdzony ma połamany oczodół i szczękę. Sprawcy zabrali mu 30 zł, 2 piwa i budzik. Od dnia zatrzymania przebywają w areszcie.

Oskarżeni to 40-letni górnicy z Lubina: Krzysztof J. i Arkadiusz G. 4 września 2014 r. po południu pokrzywdzony spotkał ich na swoim osiedlu. Zaproponował wspólne picie i grę w karty. Stawką były pieniądze. Rozliczenie miało nastąpić pod koniec września.

Podczas gry pokrzywdzony pomylił się – jak twierdzi – przy liczeniu punktów. Wówczas Arkadiusz G. uderzył go pięścią w głowę. W tym samym czasie Krzysztof J. sięgnął po butelkę po piwie i, żądając wydania pieniędzy oraz grożąc zabójstwem, także uderzył nią pokrzywdzonego. Arkadiusz G. zabrał ją współoskarżonemu, ale sam nie zaprzestał bicia. Dalej uderzał mężczyznę pięściami po głowie i tułowiu.

Po chwili Krzysztof J. wziął z kuchni nóż, złapał gospodarza za włosy i – przykładając nóż do szyi i grożąc zabójstwem – zażądał pieniędzy. Następnie oskarżeni przeszukali szafki w kuchni i kieszenie pokrzywdzonego. Sprawcy, opuszczając mieszkanie, zabrali z niego pieniądze (30 zł), dwa piwa oraz budzik. Spowodowali szkody o łącznej wartości 50 zł.

Jak się okazało, pokrzywdzony został dotkliwie pobity. Lekarz stwierdził u niego złamanie łuku jarzmowego po prawej stronie z przemieszczeniem odłamów kostnych, złamanie kości prawego oczodołu oraz wielołamowe złamanie zatoki szczękowej, także z przemieszczeniem odłamów, krwiaka zatoki szczękowej oraz krwiaka okularowego oka prawego. Obrażenia te skutkowały rozstrojem zdrowia na okres powyżej dni 7.

Arkadiuszowi G. i Krzysztofowi J. przedstawiono zarzuty dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. G. częściowo przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że on jedynie 3 razy uderzył pokrzywdzonego ręką w twarz, po czym opuścił mieszkanie. Noża podczas zdarzenia miał użyć kolega. Krzysztof J. potwierdził to. Wyjaśnił, że faktycznie Arkadiusz G. bił pokrzywdzonego ręką po głowie, zaś on wziął z kuchni nóż i groził pokrzywdzonemu, twierdząc, że ten pożałuje, jak będzie oszukiwał. J. dodał, że opuszczając mieszkanie, zabrał z niego budzik (znaleziono go podczas przeszukania mieszkania oskarżonego).

Obu oskarżonym grozi do 15 lat więzienia. Sprawą zajmie się legnicki sąd.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii