Nękał pracownice sklepu, groził nożem sprzedawcy. Może pójść do więzienia na 10 lat

Nękał pracownice sklepu, groził nożem sprzedawcy. Może pójść do więzienia na 10 lat
fot. www.sxc.hu (Egahen) Lubińska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 25-letniemu Edwardowi Ł., który przez kilka miesięcy – prawdopodobnie pod wpływem alkoholu i narkotyków – wielokrotnie groził 3 pracownicom i sprzedawcy jednego ze sklepów w Polkowicach.
istotne.pl policja, prokuratura, sąd, polkowice, głogów, stalking, nożownik

Nękanie miało miejsce w okresie od listopada ub.r. do 24 maja br. Edward Ł. wielokrotnie nachodził 3 pracownice sklepu jednej z sieci handlowych. W trakcie swoich wizyt wyzywał je, groził, że je zabije, spali, a nawet zgwałci. Sprawiał przy tym wrażenie, jakby był pod wpływem narkotyków lub alkoholu. Dwie z nękanych przez Ł. z jego powodu zwolniły się z pracy.

Natomiast 23 maja groził, że zabije sprzedawcę tego sklepu, rzucał w niego kamieniami. Następnego dnia przyszedł znowu, ukradł wówczas 24 puszki piwa o wartości 81 zł. Pracownik sklepu powiedział złodziejowi, że powiadomił policję. Wtedy Ł. ponownie zagroził mu, że go zabije, po czym wyciągnął nóż, przyłożył mu go do szyi i przeciągnął ostrzem po wewnętrznej stronie nadgarstka. A potem zostawił piwo i uciekł. Pokrzywdzony doznał urazu głowy i kręgosłupa.

Po tym zdarzeniu Ł. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Jak się okazało, podobnego przestępstwa dokonał w lutym w jednym z dyskontów w Głogowie. Tam – wraz z nieustalonym jeszcze wspólnikiem – ukradł kosmetyki, zestaw kluczy nasadowych oraz koszyk sklepowy (o łącznej wartości 745 zł). Następnie, uciekając, dwukrotnie użył gazu łzawiącego wobec ochroniarza.

Ł. usłyszał łącznie 6 zarzutów. Przyznał się do winy, zaprzeczył jednak, jakoby w maju br. użył noża. Biegli rozpoznali u oskarżonego osobowość dyssocjalną i zespół uzależnienia od marihuany, amfetaminy i alkoholu. Uznano jednak, że był poczytalny. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia. Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Lubinie.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii