Kielan przegrał w sądzie z Rogowską

Paragraf
fot. freeimages.com (ekelzarth) Próba zakazania informowania mieszkańców o zamiarze likwidacji gminy Lubin przez Tadeusza Kielana nie powiodła się – czytamy na stronie Gminy Lubin.
istotne.pl 0 wybory, irena rogowska, tadeusz kielan, miasto lubin

Reklama

Sąd Okręgowy w Legnicy 26 listopada br. oddalił pozew pełnomocnika komitetu wyborczego Tadeusza Kielana, który zażądał od komitetu wyborczego Ireny Rogowskiej przeprosin za opisywanie T. Kielana jako likwidatora gminy wiejskiej Lubin. Sąd uznał, że program łączenia gminy wiejskiej z miejską, forsowany przez Kielana w obu turach kampanii wyborczej, w rzeczywistości oznacza tak naprawdę likwidację samorządu gminy wiejskiej Lubin.

Wiceprezes miejskiej spółki i jednocześnie kandydat na wójta, postanowił w trybie wyborczym podać wójt Irenę Rogowską do sądu, bo uznał, że podawana przez jej komitet informacja, iż po wygraniu wyborów będzie on likwidatorem gminy wiejskiej, jest nieprawdziwa.

Jak piszą gminni urzędnicy, „na plakatach i banerach sygnowanych przez komitet Ireny Rogowskiej pojawiły się – jak się jednak okazało: prawdziwe – hasła: »Kielan zlikwiduje gminę« i »Ratujmy gminę przed likwidatorem Kielanem«”.

Pełnomocnik komitetu Kielana Marek Dłubała wnioskował o usunięcia z materiałów wyborczych informacji o „Kielanie likwidatorze”, publicznych przeprosin oraz wpłacenia 10 tys. zł na rzecz lubińskiego stowarzyszenia „Palium”.

Znany jest finał tej sprawy. Jak czytamy na stronie Gminy Lubin:

Sąd Okręgowy w Legnicy uznał, że pozew przeciwko komitetowi wójt Rogowskiej, należy w całości odrzucić!, a kosztami sądowymi obciążyć komitet Kielana. W uzasadnieniu postanowienia sąd stwierdził, że „nie można uznać, że te materiały wyborcze zawierały informacje niezgodne z rzeczywistością. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że Tadeusz Kielan, kandydat na wójta gminy Lubin, przewidywał w swoim programie wyborczym przyłączenie gminy Lubin do miasta Lubina, a tym samym… jej fizyczną likwidację. W miejsce dwóch jednostek samorządu terytorialnego powstałaby jedna jednostka samorządowa wspólna dla obszaru wiejskiego, jak i dla miasta. Wprawdzie zaznaczał, że zamierza doprowadzić do tego w drodze referendum, jednakże nie zmienia to faktu, że informacje głoszone przez komitet Ireny Rogowskiej były prawdziwe. [...]

Nadto Tadeusz Kielan pełniąc funkcję starosty lubińskiego, przeprowadził reformę części instytucji, urzędów i placówek oświatowych, skutkujących likwidacją ich w terenie i lokalizacją w mieście Lubinie.

Gmina Lubin/ii

Reklama