„Za wolność waszą i tylko waszą”

„Za wolność waszą i tylko waszą”
fot. Gieroj/Wikimedia Commons Wystawę historyczną można zwiedzać od lipca do 31 października br. w Galerii Zamkowej.
istotne.pl historia, wystawa, wzgórze zamkowe

Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie zaprasza na wystawę z okazji 75 rocznicy udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię. Ekspozycja składa się z elementów mających zobrazować i przybliżyć odbiorcy temat udziału Polaków w Bitwie o Anglię z 1940 roku. Pojawiają się na niej malowane postacie i symbole związane z tym epizodem wojennym, który dzięki niezwykłej odwadze naszych przodków ocalił Wielką Brytanię i zmienił losy wojny na korzyść aliantów.

Niezwykle ciekawe jest tło całej wystawy, m.in. w przybliżeniu rzeczywistych rozmiarów samolot myśliwski Hurricane Mark I, na którym latali Polacy w tej batalii, namalowany na płótnie malarskim. Dla najmłodszych Ośrodek przygotował stanowisko z symulacją lotu samolotu myśliwskiego, gdzie każdy może spróbować swoich sił w walce powietrznej.

– Wystawa będzie powiększać się o portrety lotników biorących udział w bitwie, którymi po ekspozycji nagrodzimy wylosowane osoby – mówią organizatorzy. Aby otrzymać taki obraz, należy spełnić kilka warunków: polubić i udostępnić fanpage na Facebooku 75 rocznica Bitwy o Anglię.

Dodatkowo co pięćsetna osoba odwiedzająca wystawę otrzyma obrazek – ręcznie namalowany myśliwiec z czasów II wojny światowej; pierwszym, który można wygrać, jest słynny japoński Mitsubishi A6M, znany jako „Zero”.

Organizatorzy ekspozycji zachęcają również do odwiedzania bloga poświęconego 75 rocznicy bitwy o Anglię.

Galeria Zamkowa czynna:

  • poniedziałek-piątek – 10:00-18:00
  • sobota-niedziela – 12:00-18:00.

Wzgórze Zamkowe/ii