Przestępstwo wyborcze w Rudnej? Trwa śledztwo

Urna wyborcza
fot. Krzysztof Gwizdała Pod nadzorem lubińskiej prokuratury wszczęto dochodzenie w celu wyjaśnienia, czy w gminie Rudna w wyborach samorządowych z 16 listopada 2014 r. nie doszło do sporządzenia listy głosujących z wpisaniem na nią osób nieuprawnionych.
istotne.pl 0 prokuratura, wybory, rudna, miasto lubin

Reklama

Zawiadomienie o przestępstwie w tej sprawie złożyli pełnomocnicy dwóch komitetów wyborczych. Zgłoszono, że do rejestru wyborców gminy Rudna mogło być dopisanych ponad 700 osób pod adresami zamieszkania sympatyków i kandydatów na radnych oraz kandydata na wójta z KWW „Nasza Gmina”.

W trakcie czynności sprawdzających prokurator zwrócił się do Urzędu Gminy w Rudnej o nadesłanie wszystkich decyzji administracyjnych sporządzonych w 2014 r., a dotyczących osób dopisanych do rejestru wyborców. Ustalono, że dotyczyło to 188 osób. Rejestr wyborców uprawnionych do głosowania na 1 stycznia 2014 r. zawierał 6019 osób.

Obecnie trwają przesłuchania osób, które zawnioskowały o ich wpisanie do rejestru wyborców, a także tych, którzy zameldowali u siebie składających wnioski. Niezbędne jest też ustalenie, czy wójt przed wydaniem decyzji sprawdził, czy osoba wnioskująca o wpisanie do rejestru wyborców faktycznie na stałe zamieszkiwała na obszarze gminy. Taki wymóg stawia bowiem kodeks wyborczy.

Co ważne, zgodnie z kodeksem wniosek o wpisanie do rejestru wyborców danej gminy mogą złożyć tylko tacy mieszkańcy, którzy na stałe zamieszkują na obszarze gminy, jednak nie są tam zameldowani. Postępowanie wyjaśni, czy w gminie doszło do sporządzenia listy głosujących z wpisaniem na nią osób nieuprawnionych. Dochodzenie jest w toku.

Za to przestępstwo może grozić kara do 3 lat więzienia. Do tematu wrócimy.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii

Reklama