Podróż do królestwa ognia i lodu

Podróż do królestwa ognia i lodu
fot. https://niceland.pl/ Położona na dalekiej północy europejska wyspa – Islandia, jest krajem dzikim, nieprzystępnym, ale jednocześnie w jej surowych krajobrazach można odkryć unikalne piękno.
istotne.pl wakacje, wycieczka

Islandia jest ciekawym kierunkiem turystycznym dla wybranych. Trzeba być dobrze przygotowanym, aby wyruszyć w podróż życia właśnie do tego kraju.

Szczególny kraj

Islandia jest specyficznym miejscem, położonym na północy Europy. Jest wyspą, a właściwie grupą wysp, ponieważ obejmuje także mniejsze wysepki, takie jak archipelag Vestmannaeyjar, w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Zalicza się ją do krajów nordyckich. Z uwagi na fakt, że Islandia znajduje się niemalże w obrębie koła podbiegunowego, to panuje tam specyficzny klimat i można obserwować zjawisko Białych Nocy.

Nazwa „Islandia” oznacza ni mniej, ni więcej tylko „kraj lodu”. Około 11 proc. powierzchni kraju zajmują lodowce, z których największe to: Vatnajökull, Langjökull, Hofsjökull, Mýrdalsjökull oraz Drangajökull.

Co można zobaczyć na Islandii?

Przewodnicy, którzy zajmują się przygotowywaniem i realizacją wycieczek na Islandii, jak np. biuro https://niceland.pl/, mówią, że dla poszukujących przygód i nie bojących się niewygody turystów, Islandia będzie prawdziwym rajem. Nazywana Wyspą Ognia i Lodu oferuje zjawiskowe widoki, które tworzą spektakularne wodospady, aktywne gejzery wyrzucające gorącą wodę i parę na wiele metrów w górę w najmniej przewidywalnym momencie, a także żyjące wciąż wulkany i ukryte gorące źródła. Nie znajdziemy tu wielu zabytków, do których przyzwyczaiły nas kraje Basenu Morza Śródziemnego, za to widok lodowców, gór i wulkanów potrafi zapierać dech w piersiach.

Nawet w największych pod względem atrakcyjności miejscach na Islandii nie ma tłumów turystów, dlatego można je podziwiać w ciszy i w spokoju. Tak jak np. przy spektakularnym wodospadzie Gullfoss, przy polach geotermalnych czy w miejscu, gdzie łączą się dwie płyty kontynentalne. Warto zobaczyć Diamentową Plażę z krą lodową oraz czarną plażę Reynisfjara. Godna uwagi jest także bajkowa laguna lodowcowa Jökulsárlón.

Największym miastem, a zarazem stolicą Islandii jest Reykjavik, gdzie koniecznie trzeba się wybrać podczas podróży po Islandii. Innymi, dużymi miastami na Islandii są: Kópavogur, Hafnarfjörður, Akureyri, Keflavík, Garðabær, Mosfellsbær, Akranes oraz Selfoss.

Coraz bardziej popularnym sposobem zwiedzania Islandii są wycieczki rowerowe. Choć rowerem nie dotrzemy wszędzie, to jednak zobaczymy na Islandii wiele pięknych miejsc, a trafimy też w takie miejsce, gdzie trudno byłoby się znaleźć z pomocą innych środków transportu.

tekst zlecony