Grali na pieniądze w karty. Doszło do dotkliwego pobicia z użyciem noża. Jest wyrok

Grali na pieniądze w karty. Doszło do dotkliwego pobicia z użyciem noża. Jest wyrok
fot. freeimages.com (Andrew Martin) Zapadł wyrok w sprawie dotkliwego pobicia mężczyzny w czasie gry w karty, jakie miało miejsce rok temu – 4 września 2014 r. w Lubinie.
istotne.pl prokuratura, nóż, pobicie

Koledzy pokrzywdzonego – oskarżeni o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia – wyrazili czynny żal i pisemnie go przeprosili. Zobowiązali się też wypłacić mu odszkodowanie w kwocie 15 000 zł.

Sąd, zważywszy na postawę oskarżonych oraz fakt, że pokrzywdzony tak naprawdę nie miał do swych kompanów pretensji, zastosował wobec sprawców nadzwyczajne złagodzenie kary i orzekł wobec nich kary po 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 4 lat próby.

Wyrok w tej sprawie zapadł 30 czerwca br. przed Sądem Okręgowym w Legnicy. Sąd procedował tu jako sąd I instancji, albowiem czyn zarzucony oskarżonym, z uwagi na używanie w czasie pobicia niebezpiecznych narzędzi w postaci noża, to zbrodnia zagrożona karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Kary w wymiarze minimum 3 lat co do zasady nie można zawiesić. Istotna zatem przy rozstrzyganiu w niniejszej sprawie była postawa zarówno sprawcy, jak i pokrzywdzonego, który jak to określił – nie był zainteresowany rozstrzygnięciem niekorzystnym dla oskarżonych.

Wprawdzie brak chęci ukarania ze strony pokrzywdzonego nie mógł zwolnić sprawców od odpowiedzialności karnej, to jednak jego nastawienie, poprzednia niekaralność obu oskarżonych, a zatem incydentalne dla nich zachowanie o charakterze przestępczym, wyrażona skrucha poparta materialną rekompensatą za doznaną krzywdę oraz pozytywna opinia o obu oskarżonych z zakładu pracy oraz miejsca zamieszkania miały niewątpliwy wpływ na skorzystanie wobec nich przez sąd z dobrodziejstwa nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Sąd, zawieszając oskarżonym kary na okres 4 lat próby, oddał ich dodatkowo pod dozór kuratora sądowego oraz zobowiązał do zapłaty grzywny w kwocie po 5.000 zł. Skazani muszą też opłacić koszty postępowania oraz uiścić opłatę po 1.300 zł.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu z Prokuratury Rejonowej w Lubinie w grudniu 2014 r. Ustalono, że oskarżeni – 41-letni dziś Krzysztof J. i Arkadiusz G. – 4 września 2014 r. po południu spotkali się z pokrzywdzonym, który zaproponował im wspólne picie i grę w karty na pieniądze.

Podczas gry pokrzywdzony pomylił się przy liczeniu punktów. Wówczas Arkadiusz G. uderzył go pięścią w głowę, a Krzysztof J. sięgnął po butelkę po piwie i, żądając wydania pieniędzy, uderzył nią pokrzywdzonego. Mężczyźni bili ww. pięściami po głowie i tułowiu. Po chwili wzięli z kuchni nóż, złapali gospodarza za włosy i przykładając nóż do szyi oraz grożąc zabójstwem, zażądali pieniędzy.

Potem przeszukali szafki w kuchni i kieszenie spodni. Opuszczając mieszkanie, zabrali pieniądze w kwocie 30 zł, dwa piwa oraz budzik. Spowodowali szkodę o łącznej wartości 50 zł. Jak się okazało, pokrzywdzony doznał m.in. złamania z przemieszczeniem odłamów kostnych prawego łuku jarzmowego, prawego oczodołu oraz wielołamowego złamania zatoki szczękowej. Obrażenia te skutkowały rozstrojem zdrowia powyżej dni 7.

W czasie trwania procesu oskarżeni pojednali się z pokrzywdzonym. W marcu br. zawarli z nim ugodę pozasądową, na mocy której podjęli opisane wyżej działania. Prokurator po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku ocenił rozstrzygnięcie jako słuszne i nie wywodził apelacji.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii