Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły
fot. Krzysztof Gwizdała Po beztroskim wypoczynku nadszedł czas nauki. Z policyjnych statystyk wynika, że te pierwsze dni września mogą być dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego szczególnie niebezpieczne.
istotne.pl policja, akcja, bezpieczeństwo

Stąd wzmożone patrole policyjne w rejonach przyszkolnych. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, policjanci szczególną uwagę będę zwracać na edukację najmłodszych uczniów.

Rozpoczynający się rok szkolny jest okresem, kiedy to uczęszczające do szkoły dzieci stanowią grupę narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Wzorem lat ubiegłych lubińscy policjanci podejmują w tym okresie wzmożone działania profilaktyczne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”.

W pierwszych tygodniach września policjanci będą monitorować tereny przy szkołach, w tym przejścia dla pieszych. Rozpoczną się wzmożone kontrole prędkości. Funkcjonariusze sprawdzą również stan techniczny, oznakowanie i wyposażenie autobusów szkolnych i innych pojazdów przewidzianych do zbiorowego przewozu dzieci i młodzieży.

Kolejnym równie istotnym zadaniem policjantów będzie przeprowadzenie z dziećmi zajęć po to, by wyrobić wśród nich prawidłowe nawyki komunikacyjne oraz uświadomić im, na jakie zagrożenia mogą natrafić podczas drogi do i ze szkoły. Funkcjonariusze pomogą w przygotowaniu uczniów, przede wszystkim klas I szkół podstawowych, do świadomego i bezpiecznego korzystania z dróg. Spotkania te będą także odpowiednią okazją do przekazania uczniom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, tj. książeczek edukacyjnych bądź elementów odblaskowych.

W tym roku lubińscy policjanci, już po raz trzeci, razem z Galerią Cuprum Arena przygotowali ciekawe atrakcje dla najmłodszych. Wspólne działania profilaktyczno-edukacyjne odbędą się 10 i 11 września, w godzinach od 10:00 do 13:00. Młodzież uczestnicząca w naszych działaniach nie tylko będzie miała możliwość zapoznania się z przepisami, ale przede wszystkim będzie mogła zastosować je w praktyce. Przewidziane są quizy, konkursy, zabawy, a także, co zawsze budzi ciekawość dzieci, motor policyjny i radiowóz. Nie zabraknie również wielkiego przyjaciela dzieci – maskotki Komisarza Lwa.

Aby zapobiec tragicznym często w skutkach zdarzeniom na drodze z udziałem dzieci, lubińscy policjanci apelują do wszystkich osób dorosłych, aby dawały one najmłodszym prawidłowe wzorce, godne naśladowania. Dla dzieci zwykle rodzic jest największym autorytetem, dlatego też pokażmy maluchowi najbezpieczniejszą drogę do szkoły. Przez jezdnię przechodźmy tylko w miejscach dozwolonych, w sposób bezpieczny i rozsądny. Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich dzieci, wyposażmy je w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

Policja apeluje również do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza gdy przejeżdżają koło szkół i przedszkoli. Przypominamy kierowcom o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i stosowaniu się do poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem.

KPP Lubin/ii