Pobiegli dla Dawida z Rudnej

Pobiegli dla Dawida z Rudnej
fot. Gmina Rudna Mieszkańcy Rudnej, razem z zawodnikami z całego regionu, pobiegli w ostatni weekend sierpnia w I Charytatywnym Biegu po Żelaznym Moście, zorganizowanym przez wolontariat KGHM Polska Miedź SA przy wsparciu władz gminy Rudna.
istotne.pl 0 bieg, kghm, gmina rudna, miasto lubin

Reklama

Biegacze pokonali siedmiokilometrową trasę dla Dawida Witczaka, czteroletniego mieszkańca gminy Rudna, cierpiącego od urodzenia na wodogłowie i przepuklinę oponowo-rdzeniową. Chłopiec ma za sobą dwie operacje i czeka na kolejne, ale dzięki intensywnej rehabilitacji sam siedzi i zaczyna raczkować. Podczas biegu udało się zebrać ponad 5 tysięcy złotych, które mama chłopca przeznaczy na zakup nowego specjalistycznego wózka.

Pakiety startowe rozeszły się błyskawicznie, ale upalna pogoda oraz piaszczysty grunt dały się zawodnikom mocno we znaki. Ważny był jednak szlachetny cel zmagań. Tak naprawdę tylko 800 metrów trasy wiodło ostro pod górę, później bieg prowadzony był koroną wału, a następnie trasa prowadziła dół. – Chcieliśmy nie tylko pomóc Dawidowi, ale także pokazać zbiornik, na co dzień niedostępny dla mieszkańców – przyznał Łukasz Dominów z wolontariatu KGHM Polska Miedź SA.

Wszyscy zawodnicy dostali pamiątkowe medale, a najszybsi otrzymali z rąk Witolda Laskowskiego, wiceprezesa KGHM Polska Miedź SA, puchary. W kategorii kobiet pierwsze na mecie były Elżbieta Botuszyn, Agnieszka Jaskot i Dorota Francikowska. Wśród panów najlepszy czas osiągnęli Tomasz Lubaś, Dominik Sas i Grzegorz Pawłowski.

Bieg towarzyszył całodniowej imprezie na stadionie w Rudnej – gdzie Zakład Hydrotechniczny KGHM Polska Miedź SA zorganizował dla mieszkańców gmin Rudna, Polkowice i Grębocice Dzień Otwarty. Można było poznać proces powstawania koncentratu miedzi, obejrzeć wydobyte spod ziemi minerały, oddać krew oraz zgłosić się do banku dawców szpiku.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane krótkie wyjazdy na koronę wału zbiornika Żelazny Most. Większość zwiedzających była zaskoczona niewielką ilością wody oraz ogromnymi szerokimi na ponad 200 metrów piaszczystymi plażami, wiodącymi od korony do środka zbiornika.

Żelazny Most ma obecnie prawie 1400 ha powierzchni, 3 metry głębokości na samym środku, zaś korona wału liczy nieco ponad 14 km. W całym zbiorniku gromadzonych jest rocznie od 20 do 26 mln ton odpadów z flotacji rudy miedzi, z czego trzy czwarte wraca do powtórnego wykorzystania, a woda po oczyszczeniu odprowadzana jest do Zakładów Wzbogacania Rud oraz Odry.

Gmina Rudna

Reklama