Wiedzą, jak postępować w razie zagrożenia terrorystycznego

Wiedzą, jak postępować w razie zagrożenia terrorystycznego
fot. KPP Lubin 26 lutego br. w Zespole Szkół nr 3 w Lubinie policjanci z wydziału prewencji i zespołu ds. profilaktyki społecznej przeprowadzili szkolenie w zakresie reagowania kryzysowego dotyczącego terroryzmu.
istotne.pl policja, edukacja

W czasie spotkania z dyrektorami i pracownikami placówek oświatowych mundurowi omówili sposób postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki publicznej. Funkcjonariusze przedstawili również procedury związane z zachowaniem osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w obiekcie oraz komunikacji z policją.

Główne cele szkolenia to wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, wypracowanie dobrych praktyk i podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i reagowania w przypadku wystąpienia ataków terrorystycznych, a także zwiększenie świadomości o zagrożeniach.

Ataki terrorystyczne, do których dochodziło w ostatnim czasie, powodują, że nie tylko przed policją, ale przed całym naszym społeczeństwem stają nowe wyzwania i obowiązki.

Działania te zostały zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Oprócz poradników na takie spotkania został specjalnie przygotowany film pt. „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Zawiera on wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w podobnych sytuacjach, oraz zasady alarmowania o zagrożeniu uczniów i nauczycieli.

Tego typu spotkania są skierowane do przedstawicieli placówek oświatowych. Działania te wpisują się w założenia Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019. Mają charakter kaskadowy, więc policyjni specjaliści przekazują wiedzę osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danej placówce. Oni z kolei szkolą swoich pracowników i uczniów.

KPP Lubin/ii