Druga Gala Kresowa za nami

Gala Kresowa
fot. Gmina Rudna Kresy to nasze dziedzictwo, które należy pielęgnować – tymi słowami, Władysław Bigus, wójt Gminy Rudna, otworzył uroczyście drugi już Koncert Galowy „Polsko Moja”.
istotne.pl 0 gmina rudna, miasto lubin

Reklama

I dodał: – Dbać o historię i ją pamiętać, bo ona razem z nami tworzy spójną całość, którą należy szanować. Jesteśmy wielokulturową gminą.

Były występy kresowych artystów, lwowski recital i oczywiście bałakanie, czyli lwowskie gawędzenie.

Imprezę poprowadzili: aktorka Aurelia Sobczak oraz Tadeusz Samborski, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” w Legnicy. Stowarzyszenie podtrzymuje tradycje ludowe i promuje działania twórcze związane z Kresami. – Tutaj, na ziemiach dolnośląskich, co czwarty mieszkaniec lub osoba w jego rodzinie, pochodzi z Kresów Wschodnich. To na wschodzie odnajdują swoje rodzinne korzenie – mówi Maria Ugniewska, koordynatorka i działaczka Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”. Nic więc dziwnego, że Gala Kresowa w Rudnej cieszyła się takim powodzeniem. –  Jeśli komuś Kresy i ludowi artyści kojarzą się tylko z folklorem, to niech zobaczy naszą galę. Jestem drugi raz i będę kolejny, bo nigdzie indziej nie odnajdę takiego połączenia tradycji z zabawą – podkreśla Małgorzata Krupa, siedząca na widowni.

Gala nie mogła się odbyć bez występów zaproszonych artystów zza naszej wschodniej granicy, których wspierali polscy wykonawcy również zafascynowani kulturą Kresów. Wystąpił Białoruski Zespół Ludowy Prialica z Grodna, Zespół Rycki Kuferek, Leonid Wołodko, Barbara Twardosz- Droździńska, kwartet wokalny Sweet Four, Stanisław Górka oraz Tomasz Kuba Kozłowski. – W Kresach jest źródło natchnienia i prawdziwa fascynacja. Dlatego pewnie towarzyszą mi już od dawna w artystycznym życiu. Są to występy z repertuaru Mariana Hemara czy spektakl „Ten Drogi Lwów”, który gości na deskach mojego teatru już od 20 lat – mówi aktor i profesor sztuk teatr Stanisław Górka.

Organizatorami koncertu byli wójt Gminy Rudna Władysław Bigus, Centrum Kultury w Rudnej oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy”.

Gmina Rudna/ii

Reklama