Lokata – czym jest i dlaczego to dobry sposób na oszczędzanie?

Lokata – czym jest i dlaczego to dobry sposób na oszczędzanie?
fot. pado24.pl Oszczędzanie jest dla większości z nas koniecznością. W dzisiejszych czasach warto mieć odłożoną gotówkę, by w razie potrzeby móc z niej skorzystać. Ponieważ w każdej chwili może dojść do niekorzystnego dla nas splotu wydarzeń, posiadanie takiej rezerwy finansowej zapewni nam komfort psychiczny.
istotne.pl pieniądze

Na rynku finansowym znajdziemy różne produkty oszczędnościowe, które pomogą nam zgromadzić potrzebne fundusze. Zwłaszcza konta oszczędnościowe i lokaty są narzędziami, dzięki którym łatwiej uzbieramy pieniądze. Dużą popularnością cieszy się szczególnie ostatnia z wymienionych opcji. Lokaty posiadają o wiele więcej zalet niż wad, nic są chętnie wybierane.

Jeśli i Ty chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej, zapoznaj się z naszymi poradami oraz sprawdź ranking lokat 2016!

Jak działa lokata?

Na jakiej zasadzie działa lokata? Postaramy się to krótko wyjaśnić. Klient przekazuje instytucji finansowej swoje pieniądze, by po pewnym, określonym z góry, czasie znów je odebrać. Zwrot gotówki dla deponenta jest zawsze zyskowny, gdyż naliczone zostają odsetki zależne od oprocentowania o ustalonej wcześniej wysokości. Krótko mówiąc – klient pożycza bankowi pieniądze, a ten z kolei ponownie je inwestuje lub pożycza. Oferta banku jest tym atrakcyjniejsza, im jest on nam w stanie zapewnić wyższe odsetki. Udostępniony instytucji finansowej kapitał jest dla klienta zamrożony – pobierając swoje pieniądze wcześniej niż przewiduje umowa, przeważnie na tym traci. Istnieją banki, które w takim przypadku wypłacą odsetki, lecz będą one mniejsze niż założone w umowie. Wśród dostępnych możliwości mamy do wyboru lokaty między innymi krótkoterminowe (np. kilkumiesięczne) i długoterminowe (kilkuletnie). Pierwsza z możliwości jest przewidziana dla osób, które będą chciały pobrać swoją gotówkę po niedługim czasie, a druga dla tych, którym nie będzie ona potrzebna zbyt szybko. Lokaty dzielą się także na odnawialne i nieodnawialne. Lokata odnawialna po upływie czasu jej trwania, jeżeli klient nie zadecyduje inaczej, istnieje nadal, a nieodnawialna po zakończeniu umowy z bankiem jest automatycznie zamykana.

Czy warto oszczędzać pieniądze na lokacie?

Większość z nas ma potrzeby oraz marzenia, które chcemy szybko zrealizować. Dla jednych będzie to kupno nowego auta, dla innych budowa domu za miastem, a dla jeszcze innych egzotyczna wycieczka lub kurs językowy. Realizacja każdego z tych celów wymaga jednak odpowiednich nakładów finansowych. Najlepszym sposobem na zgromadzenie pieniędzy jest oszczędzanie. Decydując się na założenie lokaty, szybciej zbierzemy potrzebne fundusze niż w przypadku odkładania każdej złotówki na konto osobiste. Założenie lokaty będzie również pomocne w nabraniu dyscypliny oszczędzania – przedwczesne pobranie z niej gotówki wiąże się przecież z karą finansową. Jest to skuteczny sposób, by „odstraszyć” nas od nierozsądnego wypłacania pieniędzy. Kolejną zaletą lokaty jest to, że zawsze gwarantuje nam pewny zysk. Klient, który zdecyduje się założyć lokatę, nie musi być ekspertem finansowym. Nie ma konieczności, aby śledził on na bieżąco sytuację na rynku – i bez tego dzięki oprocentowaniu zawsze będzie on mógł liczyć na pewne odsetki. Ich wysokość będzie natomiast zależna od kilku różnych czynników.

Szukasz lokaty? Skorzystaj z PADO24!

Jeżeli chcesz zaoszczędzić gotówkę, skorzystaj z możliwości, jakie daje lokata bankowa. Instytucje finansowe proponują swoim klientom bardzo różnorodne oferty. Jeżeli nie chcesz tracić czasu na czasochłonne poszukiwania, wejdź na stronę PADO24. Znajdziesz tu praktyczną porównywarkę i ranking lokat. Dzięki nim szybko poznasz najnowsze propozycje i wybierzesz najlepszą z nich! Rozpoczynasz swoją przygodę ze światem finansów? Szukasz praktycznej wiedzy? PADO24 to profesjonalna strona, na której znajdziesz fachowe artykuły i porady, dzięki którym łatwiej podejmiesz wiele finansowych decyzji.

tekst zlecony