Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem?

Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem?
fot. bobomio.pl Im cieplej robi się na zewnątrz, tym częściej wychodzimy z dziećmi na plac zabaw lub do ogrodu. Zwykle maluchy w tym czasie zajmują się swoimi sprawami, podczas gdy nasza rola ogranicza się głównie do pilnowania dziecka. A istnieją także rodzice, którzy są bardziej zajęci swoim telefonem, niż doglądaniem malucha.
istotne.pl dziecko, rower

Dla wszystkich, którzy nie znajdują w głowie pomysłów na ciekawe, a przede wszystkim wspólne spędzanie czasu ze swoim dzieckiem poza domem, mamy garść pomysłowych inspiracji.

Gry i zabawy na świeżym powietrzu

Gry to najciekawszy, ale i najłatwiejszy sposób wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. Zdrowa rywalizacja z rodzicami sprawia, że czas płynie dzieciom szybciej i z pewnością dużo przyjemniej. Grą, która nigdy się nie nudzi są „klasy”. Najpierw trzeba znaleźć chodnik w parku i narysować n nim kształt klas – chłopka z ośmioma polami. Gra polega na umiejętnym przejściu przez wszystkie pola – osiem klas. Uczestnik wrzuca kamyk w „pierwszą klasę”, staje na jednej nodze, wskakuje w pole, podnosi kamyk, przeskakuje resztę pól i wyskakuje na zewnątrz chłopka, w ten sposób stara się zaliczyć wszystkie osiem pól. Każdy prowadzi grę na swój rachunek i w miarę własnych możliwości. Liczba uczestników jest nieograniczona. Ruch na świeżym powietrzu i dobra zabawa gwarantowana.

Inną ciekawą formą zabawy na trawie są popularne w Europie południowej Bule. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu kulami w kierunku małej kulki nazywanej świnką. W każdej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki. Po wyrzuceniu wszystkich kul, wygrywa ten, którego bula znajduje się najbliżej małej kulki. To oczywiście uproszczone zasady gry, w którą mogą grać dwie osoby lub nawet dwie drużyny składające się z kilku osób. Ta gra to idealna propozycja na nudę w domowym ogródku. Bule dla dzieci marki Janod można zakupić np. w sklepie internetowym dla dzieci bobomio.pl. Zestaw składa się z sześciu dużych drewnianych kul i dwóch mniejszych. Całość zamknięta w poręcznym opakowaniu.

Hulajnoga albo rowerek biegowy

Dzieci uwielbiają jeździć! Pewnie gdyby mogły wybierać, całkowicie zrezygnowałyby z chodzenia na poczet roweru czy hulajnogi. Przemieszczając się na takim sprzęcie, czują się szybkie, wolne i niezależne. Problem w tym, że jeśli na trasie nie ma żadnych „atrakcji” typu plac zabaw czy lody, jazda do przodu czasem je po prostu nudzi. Wówczas warto zaproponować im np. próbę „sprawdzenia się” na swoim pojeździe. Można wyznaczyć trasę i zachęcić dziecko do pokonania jej w jak najkrótszym czasie. Innym pomysłem może być tor przeszkód, slalom lub trasa z zadaniami do wykonania: na pierwszej stacji uzbieraj 3 różne liski, na drugiej zrób 5 pajacyków, a na trzeciej obiegnij dookoła klomb kwiatów czy fontannę. Zadania można mnożyć, przyznawać punkty i nagradzać je drobnymi upominkami. Bardzo ciekawą propozycją dla maluchów lubiących poruszać się na „kółkach” jest pojazd marki Scootandride (na zdjęciu). To rowek biegowy i hulajnoga w jednym! Dziecko nie musi wybierać, na czym chce aktualnie jeździć, bo przy pomocy jednego guzika jego sprzęt może zamienić się w coś zupełnie innego.

Pomysły na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu można mnożyć jeden, po drugim. Wszystko zależy od chęci i zaangażowania rodziców oraz od upodobań malucha. Jeśli szukasz inspiracji do zabawy, warto skorzystać z pomysłów sklepów internetowych, jak wspomniany wcześniej bobomio.pl, gdzie od razu możesz zakupić dany produkt, który pomoże Ci w zorganizowaniu zabaw dla swojego malucha.

tekst zlecony